środa, 17 czerwca 2015

Moje propozycje na ramazanowe menu: dzień 1.

Daktyle

Właśnie rozpoczynam cykl wpisów, które będą pojawiały sie codziennie o godzinie 17 czasu polskiego a wszystko dzięki temu, że od jutra Muzułmanie zaczynają pościć. Tak jak pisałm już na stronie FB Turcja od kuchni, duża część moich czytelników to Muzułmanie lub osoby związane z Turcją, stąd mój ukłon w ich stronę i chęć ułtwienia tego trudnego choć bardzo szczęśliwego okresu. 

Dziś chciałam krótko opisać podejście Turków do samego postu i do okresu postu. Nie chcę się zagłębiać w sferę religijną bo nie jestem specjalistka w tej dziedzinie ale gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć, proszę pytać w komentarzach w miarę możliwości odpowiem.

Jak to jest z tym postem w Ramaznie? A no tak, że wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy i jakie jest nasze podejście do religii. Im bardziej na zachód Turcji i rodzina bardziej zeuropeizowana tym mniejsze przywiązanie do tradycji, im bardziej na wschód tym rodziny bardziej tradycyjne a jeśli nawet nie tradycyjne to przynajmniej z szacunku dostosowują się do zachowań większości społeczeństwa.




Post jest nie tylko ważnym nakazem religijnym bo to jeden z podstawowych filarów Islamu ale również głęboko zakorzeniona tradycja. Jest wiele osób w Turcji, które prócz postu nie przestrzegają żadnych nakazów religii, jednak kiedy przychodzi Ramazan nie potrafią nie pościć. Jedni mogą nazwać to obłudą inni głupotą ja porównuję tę tradycję z Bożym Narodzeniem, większość nawet niepraktykujacych polskich rodzin ze względu na tradycję kupuje prezenty, ubiera choinkę a na stole stawia tradycyjne wigilijne potrawy bu zasiąść do kolacji gdy zabłysnie pierwsza gwiazdka. Po prostu głęboko zakorzeniona tradycja.

Z tego własnie względu już od dłuzszego czasu w wielu tureckich domach trwają przygotowania do Ramazanu. Sprzatanie mieszkania, przygotowanie zapasów spozywczych, coś w rodzaju światecznych zakupów to jedynię część przygotowań. W sklepach zaczynają sie pojawiać ramazanowe paczki, w których za przystępną cene moąna kupić podstawowe produkty spożywcze niezbędne podczas Ramazanu. Wszystko to z pewnością przyda sie do przygotowania iftaru czyli ramazanowej kolacji, która najczęściej jest bardziej wystawna niż zwykła ze względu na gości, których zaprasza sie prawie codziennie. Tradycją są wspólne rodzinne iftarowe kolacje. U nas również w tym roku będzie tradycyjnie, już jutro pierwszy iftar zjemy z naszymi przyjaciółmi. 

Prócz sfery fizycznej przygotowania trwaja również w sferze duchowej. Osoby wierzace szczególnie kobiety w czasie Ramazanu spotykają się w meczetach zaraz po sahurze na tak zwane mukabele, są to spotkania, na których czytany jest Koran. Jeśli ktoś nie ma możliwości wyjścia do meczetu, może słuchać czytania Koranu w telewizji gdyż przez cały miesiąc wyświetlane są programy i filmy pod kątem religii i historii Turcji.  Dodatkowo wieczorem po kolacji iftarowej, o okreslonej porze wierni zbierają się w meczecie na modlitwę zwaną terawich. Można by ją porównać do światecznej mszy. 

Z mego opisu z pewnościa już wywnioskowaliście, że post w Islamie nie jest okresem umartwiania się i ascezy to szcęśliwy, wręcz świateczny okres. Od switu do zachodu słońca, to czas na wyciszenie  się i zwrot ku religii a od zachdu do wschodu to czas radości, wspólnie spędzony czas z rodziną i znajomymi, czas spedzony na rozmowach i wspólnym popijaniu hektolitrów pysznej tureckiej herbaty. Dlatego też dziś w całej Turcji składamy sobie zyczenia mówiąc Ramazan Mübarek olsun!!!

Żeby  Was nie zanudzać skończę na dziś moje wywody i przejdę do menu jakie Wam proponuję.

Układając je starałam się by było pełnowartościowe, pożywne i przede wszystkim smaczne. Jednak muszę zaznaczyć, iż dietetykiem nie jestem a moje menu to jedynie propozycje. Prócz potraw, które tu zaproponuję nie można zapomnieć o napojach i świeżych owocach, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie.

Każde danie jest podlinkowane, więc naciskając na nazwę zostaniecie przeniesieni do przepisu. W każdym menu będzie nowość czyli danie, którego nie mam jeszcze na blogu i przepis podam własnie pod menu.

SAHUR:  Omlet z serem i grzankami + tureckie sniadanie

               Potrawka z okry
               Pide ramazanowe
               Surówka sezonowa
               Sütlaç


Dzisiaj nowością jest pide ramazanowe, które sprzdawane jest jedynie podczas miesiaca postu. Jest to rodzaj białego pieczywa, posypanego sezamem i czarnuszką. Ma okragłu kształt i jest pyszne. Polecam, koniecznie wypróbujcie przepis.

Pide ramazanowe

Pide ramazanowe

  • 4 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki suchych drożdży
  • łyżeczka soli
  • łyżka miodu
  • 1/4 szklanki jogurtu
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 łyżka masła
  • żółtko
  • sezam
  • czarnuszka
Drożdże mieszamy z mąką, dodajemy pozostałe składniki, jogurt ma być w temperaturze pokojowej a woda powinna byc ciepła. Zagniatamy ciasto około 10 minut. Jesli ciasto zagniatamy wieczorem by pide było gotowe na sniadanie, wstawiamy ciasto na noc do lodówki. rano po wyjęciu czekamy by sie ogrzało. Jesli przygotowujemy pide na iftar wystarczy że podwoi ono objętość stojac około 2 godzin w ciepłym miejscu. Ciasto ponownie lekko zagniatamy i dzielimy na 3 części. Z kazdej formujemy pide, smarujemy żółtkiem i posypujemy sezamem i czarnuszką. Odstawiamy na 30 minut na drugie rośnięcie. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 250 stopni. Gdy piekarnik jest gorący wstawiamy pide do piekarnika i pieczemy około 20 minut. Wstawiając pide nie zapomnijmy wstawić również naczynia z wodą by nawilzyć powietrze w piekarniku.


Pide ramazanowe

3 komentarze:

  1. Ja dzisiaj zrobiłam ramazanowy lavas☺ Pide piękne, naprawdę nie można go dostać poza okresem postu? Ramazan kutlu olsun! Czy obchodziła Pani ramazan tez w Polsce?, czy muzułmanie polscy rowniez mają iftar i sahur?☺pozdrawiam, Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oryginalne ramazanowe pide sprzedaja jedynie podczas miesiąca postu. Czasem mozna trafić na chleb w kształcie ramazanowego pide niestety jest ono przygotowane ze zwyklego ciasta chlebowego z duzą ilością polepszaczy,
      Muzułmanie w Polsce również poszczą choć nie wszyscy. Większość Tatarów Polskich nie pości.

      Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź , wlasnie chodziło mi o Tatarow polskich☺Tym bardziej życzę udanego miesiąca, aby była pani wsparciem dla rodziny!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...