Sałatka z makaronem kuskus / Kuskus salatası |
Dzisiaj będzie lekko, szybko i smacznie. Przepyszna sycąca sałatka z makaronem kuskus. Świetna do pracy i do szkolnej śniadaniówki. Składniki sałatki zapewnią Wam sytość na kilka godzin.
Nim jednak podam przepis chciałabym podać kilka informacji odnośnie makaronu kuskus. Produkt ten nie jest odpowiednikiem polskiej kaszy kuskus. Jest większy i kupicie go w Turcji na dziale z makaronami. Gotujecie go dokładnie tak jak zwykłay makaron.
W Turcji możecie kupić rónież domowy kuskus. Gospodynie na wsi przygotowują go na zimę. Nie jest on jednak taki sam jak tez ze sklepu gdyż przygotowuje się go z bulguru mąki i jajek. To również makaron w środku z bulgurem. W smaku jest nieco inny niż ten kupowany w sklepie.
Oba rodzaje kuskusu, ten ze sklepu i ten domowy świetnie nadają się na sałatki. Prócz sałatek używany jest także jako zamiennik ryżu czy bulguru, czyli nadaje się również do przygotowania pilawów. Przepisy na taki własnie pilaw podam niedługo.
Gdzie w Polsce można kupić taki kuskus? Z pewnością w sklepach z produktami tureckimi lub ogólnie żywnościa orientalną. Podobny rodzaj kuskusu znany jest w krajach arabskich pod nazwa kuskus maghrebian lub kuskus izraelski.
Sałatkę przygotowałam w ramach wspólnego gotowania z Malwiną z bloga Filozofia smaku. Koniecznie zajrzyjcie do niej ponieważ przygotowała zupełnie inną sałatką.
Sałatka z makaronem kuskus / Kuskus salatası
- szklanka makaronu kuskus (w sklepach tureckich kupicie go w dziele z makaronami)
- duży ogórek
- słodka czerwona papryka
- koperek
- ser feta (ja używam tureckiego ezine peyniri)
- garść orzechów włoskich
- oliwa z oliwek
- melasa z granata (nar ekşisi)
- ząbek czosnku lub jedna łodyga świeżego czosnku
Makaron kuskus gotujemy około 10-12 minut w dużej ilości osolonej wody. Jeśli używacie makaronu kuskus arabskiego należy gotować go dłużej gdyż jest większy od tureckiego. Ogórek i paprykę drobno kroimy. Dodajemy do ugotowanego zimnego makaronu. Czosnek i koperek drobno siekamy (ja dodałam świeży czosnek). Ser kroimy w drobna kostkę, orzechy również rozdrabniamy. Jeśli chodzi o ser starajmy się wybierać twardy gdyż łatwiej nam będzie pokroić go w kostkę. Są dwa rodzaje ezine peyniri, miękki i twardy dlatego warto przed zakupem poprosić o spróbowanie.
Wszystkie składniki mieszamy doprawiamy solą, pieprzem, oliwą z oliwek i melasą z granata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz