Baklawa zawsze wydawała mi się bardzo skomplikowanym daniem. Szczególne trudne i pracochłonne jest wywałkowanie cienkich prawie przezroczystych placków. Których musi być około 30 sztuk. Oczywiście to wersja klasyczna, są inne, mniej pracochłonne ale ja na prośbę mego taty - smakosza baklawy, postanowiłam zaryzykować i zrobić tę najbardziej przez niego lubianą- klasyczną.
Przyznam że najwięcej czasu zajmuje wywałkowanie placków, reszta idzie już bardzo szybko.
Przepisu szukałam dość długo i wiem że wiele Turczynek robi baklawę dodając jogurt jest wtedy bardziej krucha, ja jednak nie miałam jogurtu więc zrobiłam wersję z mlekiem. Oryginalny przepis wzięłam stąd.
Domowa baklawa
szklanka mleka
szklanka oleju
3 jajka
łyżeczka octu winnego lub jabłkowego
szczypta soli
10g proszku do pieczenia
200g masła
około 700g mąki pszennej
200g zmielonych orzechów włoskich lub laskowych
mąka ziemniaczana do posypywania wałkowanych placków (nawet 2 szklanki)
syrop
4 szklanki wody
5szkanek cukru
2 plasterki cytryny
Jajka, mleko, olej, ocet, sól mieszamy i dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Zagniatamy luźne i nie klejące się do ręki ciasto. Odstawiamy na 10-15 minut w tym czasie przygotowujemy syrop gotując wodę z cukrem i plasterkami cytryny.
Ciasto dzielimy na 30 równych części i wałkujemy je na 30 równych cieniutkich placków, Placki wałkując przesypujemy mąką ziemniaczaną by się nie skleiły. By wywałkować jak najcieńsze placki możemy układać kilka jeden na drugi i wałkować razem nie możemy jednak zapomnieć by były dokładnie posypane mąką ziemniaczaną. Wywałkowane cieniutkie placki układamy jeden na drugi w okrągłej formie i co 10 placków sypiemy mielone orzechy włoskie (orzechy są sypane 2 razy). jeszcze surową baklawę kroimy na większe lub mniejsze kawałki według uznania. Masło topimy i polewamy nim pokrojoną baklawę. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni funkcja grzania góra-dól około godziny. Baklawa ma się dobrze zrumienić. Gotową lekko studzimy, ostudzoną stopniowo polewamy ciepłym syropem. Nie wylewamy całego syropu na raz by baklawa nie straciła chrupkości.
kocham ten wypiek:) mniamm
OdpowiedzUsuńWyglada pysznie. Czy jestes pewna, ze ciepla baklawe polewamy cieplym syropem? W oryginalnym przepisie jest napisane, zeby ostudzona baklawe polac cieplym syropem. Ja tez zawsze stosowalam taka metode do wszystkich 'syropowych' wypiekow, tzn. albo wypiek zimny i syrop cieply, albo wypiek cieply i syrop zimny. Zawsze mowiono mi, ze w przeciwnym wypadku wypiek nie nasiaknie syropem.
OdpowiedzUsuńNa fb wspominalas tez cos o mace ziemniaczanej? Czy 700 g maki odnosi sie do pszennej, ziemniaczanej, czy mieszanki?
Pozdrawiam, Ebru
Dziękuję za uwagi. Już je naniosłam na przepis. Pisałam go w nocy i zapomniałam o mące a jest bardzo ważnym detalem tej potrawy.
UsuńCo do syropu. Są różne szkoły, jedni radzą gorący syrop na zimną baklavę lub odwrotnie, inni ciepły syrop ciepła baklawa a specjaliści cukiernicy baklavaci z Gaziantep polewają gorącą baklawę gorącym syropem. Wszystko zależy od ciasta. Najważniejsze by nie straciła chrupkości. Ale masz rację najpewniejszy sposób na domową baklawę to zimna baklava gorący syrop.
Pozdrawiam
z regły zasaa jest taka: ciepły syrop na zimne ciasto, zimny syrop na ciepłe ciasto...:)
UsuńKocham baklave! Wyszla Ci cudowna! Ja niedawno bylam w Turcji i trochę jej podjadlam. Muszę jednak zrobić kiedyś sama.
OdpowiedzUsuńmoje marzenie-robię ją już chyba ze 3 lata.. piękna ci wyszła :)
OdpowiedzUsuńIdealna,pięknie wyrośnięta,pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńEmilko zrobie ja jesienia i sie pochwale ;-)
OdpowiedzUsuńprzeraża mnie to wałkowanie, chyba zadowolę się kupnym ciastem;-)
OdpowiedzUsuńSuper wyszła, już podziwiałam na FB, dzięki za przepis, może się zmobilizuję i zrobię, nie ma jak domowe ciasto :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie próbowałam baklawy.
OdpowiedzUsuńMuszę ją kiedyś zrobić, bo wygląda pysznie:)
Ah Emilio to chyba pierwszy przepis z podaniem przepisu również na ciasto.Tak się cieszę. Jak dobrze wiesz tu w Polsce nie mamy dostępu do żadnej yufki, więc ten przepis jest jak znalazł. Bardzo dziękuję, Natalia
OdpowiedzUsuńznam przepis, w którym smarujemy płaty ciasta masłem, można co 2 płaty oraz wskazówka, że kroimy ciasto przed pieczeniem tylko do połowy głębokości, aby sama góra urosła...mnóstwo jest tych wskazówek, aby baklava wyszła "idealna" :)
OdpowiedzUsuńmasłem smaruję co kilka warstw jeśli robię baklawę z gotowego ciasta filo. O krojeniu do połowy słyszę pierwszy raz, wypróbuję.
UsuńIdealna!Wygląda rewelacyjnie:)
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńpowiedzenie że "przygotowanie baklavy to nie lada sztuka" sprawdziło się w moim przypadku. Zrobiłam wszystko według przepisu, naprawdę cienko rozwałkowałam placki, a ciasto po upieczeniu wyszło mi mega twarde, a kiedy je polałam syropem- kluchowate :( co robię nie tak...piekłam nawet krócej niż w przepisie, bo ok 40 min :(
Pozdrawiam
Placki po prostu były za grube. Moja baklava tez była lekko twarda nie krucha jak byc powinna ale zmiękła po zalaniu syropem. Taka baklawa z grubszego ciasta lepiej smakuje gdy postoi nasączona.
UsuńBrakuje mi informacji, czy taką domową baklavę można jeść od razu po polaniu syropem, czy należy odczekać, jeżeli to ile czasu i czy trzymać w lodówce?
OdpowiedzUsuńJeśli ciasto jest cieniutkie wystarczy baklawe polać syropem przed podaniem.Jest wtedy chrupka i pyszna. Jeśliciasto jest grubsze lepiej odstawić na noc by zmiękło.
UsuńJuż sobie odpowiedziałam na to pytanie :). Rzeczywiście baklava okazała się lepsza na drugi dzień, jak poleżała uwaga w lodówce...ja lubię baklavę miękką. Ogólnie baklavę przygotowałam bardzo szybko, wystarczą chęci :) Gdyby nie zachęta z tego bloga, zostałabym przy cieście francuskim, bo filo nie mogę dostać.
OdpowiedzUsuńBaklawy nie należy przechowywać w lodówce gdyż syrop może się scukrzyć.
UsuńPrzepraszam że odpowidzi napisałam tak późno ale nie miałam pojęcia o pytaniach. Nie sprawdzałam poczty od dłuższego czasu.
UsuńMy robiliśmy z gotowego ciasta - plus taki, że jest to łatwiejsze niż uzyskać naprawdę cieniutkie ciasto samemu...
OdpowiedzUsuńJedno jest wspólne - była pyszna! :)
Zmielone orzechy dobrze jest wymieszać z cynamonem.
OdpowiedzUsuńA do tego taka klasyczna posypka, dodaje uroku: zmiażdżone pistacje.. miodzio.
Zmielone orzechy dobrze jest wymieszać z cynamonem.
OdpowiedzUsuńA do tego taka klasyczna posypka, dodaje uroku: zmiażdżone pistacje.. miodzio.
Skorzystałam z przepisu, wyszła bardzo smacznie :) ja co 3. placek smarowałam jeszcze klarowanym masłem, natomiast kilka spodnich placków się nie najlepiej dopiekło. Chyba trzeba je wstawić na chwilę do piekarnika zanim ułoży się całość. Baklawa w moim wykonaniu:
OdpowiedzUsuńhttp://jakwyszlamzamaz.blogspot.com/2014/08/baklawa-przepis-na-tradycyjna-bakanska.html
Droga Emilio, zrobiłam według Twojego przepisu to ciasteczko, mąka ziemniaczana naprawdę ułatwia wałkowanie tego ciasta :)
OdpowiedzUsuńPonieważ postanowiłam się pochwalić na moim blogu ( jolie-pasje.blogspot.com) jego wykonaniem więc pozwoliłam sobie zamieścić linka do Twojego bloga.Mam nadzieję że się nie obrazisz. Przepis jest tak dobry a łasuchów takich ja więcej więc mam nadzieję że mi wybaczysz.
Bardzo bardzo Ci dziękuję .
Pozdrawiam
Wrecz przeciwnie, bedzie mi milo jesli umiescisz link do mego posta z ktorego korzystalas. Ja rowniez tak robie podajac zrodlo inspiracji. Pozdrawiam
Usuńumieściłam na moim blogu żeby nie było możesz sama zobaczyć. Ja się rozpływam . Przepis super SUPER
UsuńPrzeraża mnie ilość cukru w syropie... czy ta proporcja jest bezwzglednym wymogiem zeby baklava była smaczna? Może dało by sie troche "uwspołcześnić" przepis zgodnie z trendem do ograniczania ilosci cukru w potrawach...? Słyszałam też że są wersje syropu z dodatkiem miodu?
OdpowiedzUsuńBaklawa ma to do siebie ze jest bardzo slodka po zjedzeniu maksimum 3 kawaleczkow ma sie dosc. Prosze probowac, eksperymentowac. Mozna zrobic syrop 1:1 mozna laczyc cukier z miodem dodac dla smaku wiecej soku z cytryny czy wode rozana. W kuchni warto eksperymentowac i przerabiac przepisy tak by nam smakowaly.
UsuńCześć. A jak duza forma musi być 24 centymetry średnicy?
OdpowiedzUsuńMoja forma miala 26cm.
UsuńJa robię moją z pistacjami naturalnymi nie solonymi zamiast orzechów, i zawijam na specjalnym cienkim wałku i układam w formie, w ten sposób kroje tylko raz w poprzek bo sa waleczki.
OdpowiedzUsuńCześć. A czy tego syropu nie będzie za dużo z tylu szklanek?
OdpowiedzUsuńTo zalezy czy chcesz zeby baklawa plywala w syropie czy tylko ja polejesz przed podaniem. Moja rodzina lubi bardzo slodka baklawe z duza iloscia syropu wiec za duzo nie bylo ale jesli polewac bedziesz przed podaniem jedynie troche dla smaku mozesz zrobic z polowy porcji.
UsuńPrzepis pierwsza klasa jednak jako kobieta ktorej polowa rodziny pochodzi z turcji polecam zamiast orzechow pistacjie lub ewentualnie pol na pol to jest dopiero prawdziwa baklava
OdpowiedzUsuńWygląda obłędnie ;) Zawsze chciałam zrobić baklavę, bo te sklepowe sprzedawane w Polsce, jakoś mnie nie porywają. I faktycznie, wydawało mi się, że składniki będą z kosmosu i zrobienie baklavy zajmie dużo czasu. Dzięki Twojemu przepisowi, pewnie się odważę w końcu spróbować ;) Dziękuję.
OdpowiedzUsuńps. Kuchnię Turecką znam mało, a dzięki Tobie widzę, że warto kulinarnie wybrać się w te rejony ;)
Bayram już w niedzielę, więc czas na baklvę. Chciałabym zapytać czy baklavę można zrobić w tortownicy (22cm). Mam taką większą blachę, ale chciałabym zrobić taką nieco mniejszą wersję. I jeżeli tak, to wtedy jak przygotować tortownicę - tylko spód wyłożyć papierem a brzegi posmarować masłem? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTak, wystarczy spod wylozyc papierem a brzegi wysmarowac maslem i taka mala baklawe najlepiej kroic jak ciasto w trojkaty.
UsuńWitam. Jestem przed pierwszą próbą zrobienia baklavy. Mam dwa problemy. Prócz mnie - większość zjadaczy nie przepada za mega słodkością, owszem, powinna byc baklava mocno słodka ale chciałabym ja wprowadzić do domu tak by wszyscy się delektowali. Dwa - czy da se jakoś przygotować niestety solone pistacje by straciły sól? Niestety ciężko jest o pistacje bez tego dodatku
OdpowiedzUsuńBy baklava byla mniej slodka wstarczy zmniejszyc ilosc cukru dodawanego do syropu. Co do pistacji to nie pomoge poniewaz nie wiem co zrobic zeby pozbyc sie z nich soli. Byc moze rozwiazaniem bedzie zamiana slonych pistacji na orzechy wloskie.
Usuń