niedziela, 30 października 2011

Bakłażan to jest to!

Bakłażan to chyba najpopularniejsze warzywo w Turcji. Jakbym zaczęła podawac przepisy na potary z bakłażanem to zajęłoby mi to ponad miesiąc a może jeszcze dłużej. Będę je jednak serwować co jakiś czas żeby Was nie zanudzić. Dziś w menu mamy patlican yemegi czyli w tłumaczeniu potrawa z bakłażana :)

składniki:
3 długie bakłażany
3 pomidory
3 papryki charleston (w Polsce można dodać jedna dużą papryke zielona z tych mięsistych)
300gr mięsa wołowego pokrojonego w kostke
2 ząbki czosnku
cebula
sól
pieprz
kumin rzymski


sposób przyrządzania
Bakłażany obrać pokroić w grubsze talarki i włożyć do miski z osoloną wodą aby pozbyć się goryczki. Powinny tam poleżeć ok 30 minut. W tym czasie obieramy cebulę i kroimy w kostkę. Papryke rownież kroimy w kostke. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy jak pozostale warzywa. Czosnek również drobno kroimy. Do garnka wlewamy 2 łyzki oliwy i smażymy na niej mięso. Mięso najpierw pusci wode wiec należy przesmażyc aż woda prawie całkowicie wyparuje. Przed całkowitym wyparowanoem wody dodajemy cebule papryke i czosnek. Przesmażamy aż cebula lekko sie zeszkli. Dodajemy pomidory przykrywamy i dusimy pod przykryciem ok 5 minut. nastepnie dodajemy przyprawy i wyciśnięte z wody bakłażany. Nie mieszamy. Przykrywamy i dusimy ok 15 minut. Jeśli pomidory puszczą mało soku należy dolać troche wody. Potrawę mieszamy i dusimy jeszcze 10 minut aż bakłażan bedzie miękki.
Dla ozdoby potrawę można posypać natką pietruszki.
Podajemy ją z ryżem tu nazywanym sade pilav i jogurtem. Dla wielbicieli chłodnika polecam turecką wersję czyli dżadżyk (jogurt ogórek czosnek i troszke soli)


6 komentarzy:

  1. Emilko, czy mieso wolowe po 30 minutach gotowania bedzie na prawde miekkie? Bardzo lubie baklazana i chetnie skorzystam z przepisu. Pozdrawiam serdecznie Grazyna

    OdpowiedzUsuń
  2. Mięso należy pokroic w drobną kostkę. Wydaje mi się że mięso w Polsce i Turcji raczej się nie różni a nasza wołowina po 30 minutach jest mięciutka. Wazne jest żeby mięso smażyc aby wyparowała z niego woda. Potem dodać cebulę i inne warzywa. Nie należy za wcześnie solić i nie należy polewać potrawy zimną wodą gdyż mięso stwardnieje.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziekuje za szybka odpowiedz, jutro bede probowac.
    Oczywiscie pochwale sie wynikiem. Dobrej nocy zycze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Danie smakowalo wysmienicie.
    Na pewno do niego wroce. Moje obawy dotyczace czasu gotowania wolowiny okazaly sie nie bezpodstawne. Mimo iz dysponowalam wolowina pochodzenia argentynskiego, jednak potrzebowalam prawie godzinke, by miesko bylo wystarczajaco miekkie. Poprosze o wiecej wyprobowanych przepisow na baklazana:)))
    Przy okazji mam pytanie Emilko. Znasz moze przepis na paste paprykowa, ktora mozna kupic w tureckich sklepach. Jest to pasta do pieczywa na bazie papryki czerwonej, dosc ostra, ale smakuje niesamowicie, szczegolnie na chlebkach tureckich. Kupuje ja czasem w sklepach z turecka zywnoscia ale chetnie sama bym zabrala sie za jej przygotowanie. Bylabym niezmiernie wdzieczna. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciesze sie ze smakowalo. Zastanawiam sie dlaczego tak wyszlo z miesem. Byc moze ta nasza wolowina to juz nie cielecina a jeszcze nie wolowina :) bo szybko sie ja gotuje. Oczywiscie wszystko zalezy od tego gdzie ja kupimy. Czasem trafia sie twarda i nic sie z niej nie da zrobic.
    Przepisy na baklazana mam. Wczoraj robilam baklazana z kotlecikami kofte zapiekanego w piekarniku. Moj maz zjadl polowe tak mu smakowalo. Kazal sfotografowac i wstawic na bloga zeby inni tez mogli sprobowac :) Przepis wstawie w przyszly weekend.
    Co do pasty paprykowej sniadaniowej mam super przepis ale nie wiem czy o ta wlasnie Ci chodzi. Musze ja przygotowac i wtedy wstawie na bloga. Ta pasta jest przepyszna.
    Ja na bloga wstawiam tylko przepisy ktore wyprobowalam i smakuja mojej rodzinie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. No to juz ciesze sie na obydwa przepisy. Bede cierpliwie czekac i mam nadzieje, ze pasta to wlasnie to o co mi chodzi:)
    Pozdrawiam niedzielnie

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...