wtorek, 14 marca 2017

Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości

Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości
Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości
Dzisiaj jest wyjatkowo zimny dzień. Wietrzny i zero słońca. Oczy mi się zamykają więc zrobiłam sobie kawę żeby nie zasnąć bo obowiązków nikt za mnie nie wykona :) 
Z pewnością Was to zdziwi ale odkąd Polska stała się ciekawym i tanim krajem dla Erasmusów, polskie potrawy zaczęły pojawiać się na tureckich stołach. Oczywiście jest mnóstwo osób, które o polskich pierogach nie słyszały ani nawet nie wiedzą gdzie leży Polska i niestety tacy są w wiekszości ale wśród studentów polskie pierogi są znane i lubiane. Mówią na nie Polonya mantısı czyli polskie manty i co nas może śmieszyć określają tym mianem nasze pierogi ruskie :)
Dodatkowo w jednym z numerów czasopisma Lokma, w części poświęconej pierogom z róznych stron świata, również zaprezentowano nasze pierogi ruskie. 
Żeby nie było, że my, Polki mieszkajace w Turcji nie lepimy pierogów, mam dzisiaj dla Was przepis na moje pierogi ruskie. Moje, bo są przygotowane z tureckiego sera lor peyniri, moim zdaniem inny się do nich nie nadaje. 
Jeśli jesteś Polką od niedawna mieszkającą w Turcji i nie wiesz jakiego sera użyć do tych wybornych pierogów polecam Ci kaşar loru to tłusta wersja twarogu w kostce, nie jest kwaśny a lekko słony. Jeśli kupisz zwykły lor sypki musisz uważać zeby nie miał goryczki bo popsujesz nim smak pierogów. Wiem z rozmów na fejsbukowych grupach, że niektóre dziewczyny używają sera o nazwie çökelek dla mnie osobiście ma on za bardzo intensywny smak i zapach dlatego odradzam.
Lepienie pierogów to żmudna praca więc jak już ją zacznę staram się przygotować większą ilość pierogów i część z nich zamrażam. Zamrażam już ugotowane i po rozmrożeniu jedynie odsmażam. Ruskie najlepiej smakują smażone na maśle. Polecam
Pierogi przygotowałam w ramach wspólnego gotowania z Anią koniecznie sprawdźcie jakie polskie kluski zrobiła, bo one były tematem wspólnego gotowania .


Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości

Ciasto na pierogi przygotowuję na oko z mąki, jajka, wody i soli. Do miski wkładam składniki i wyrabiam ciasto. Jeśli jest za twarde moczę rękę i wyrabiam mokrą ręką by je rozluźnić a jeśli jest za luźne dosypuje stopniowo mąkę i ugniatam do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zagniecione ciasto zostawiamy na około godziny by odpoczęło.

Farsz do pierogów
  • 200g tłustego twarogu, ja w Turcji używam kaşar loru to tłusta, lekko słona i nie kwaśna wersja twarogu
  • 3 duże lub 4 średniej wielkości ziemniaki
  • 2 cebule
  • sól
  • pieprz
  • ostra papryka pul biber
  • masło
By przygotować farsz na początku należy ugotować ziemniaki. Można je obrać i gotować już obrane ale ja preferuję gotowane w mundurkach gdyż smak ziemniaka zostaje w nim a nie wydostaje się do wody w której jest gotowany. Ugotowane ziemniaki obieramy ze skórki i gnieciemy lub przeciskamy przez praskę. Gdy ostygną dodajemy twaróg lub kaşar loru i dokładnie mieszamy. Na maśle smażymy drobno posiekaną cebulkę i gdy się zrumieni dodajemy do farszu, Jeśli twaróg był bez soli farsz należy posolić, dodajemy pieprz i ostrą parykę pul biber.
Każdy ma swój sposób formowania pierogów ja od dziecka mam ten sam, który oczywiście przekazała mi moja kochana mama. Ciasto dzielimy na części wielkości mandarynki. Każda część wałkujemy na duży i dość cienki placek z ciasta wycinamy szklanką kółka, do których nakładamy farsz i zaciskamy brzegi. Z pozostałym ciastem postępujemy dokładnie tak samo.
Gdy pierogi są gotowe gotujemy je we wrzącej osolonej wodzie. Jeśli będziemy je jeść na świeżo, gotujemy je około 10 minut od wypłynięcia. Jeśli planujemy zamrozić gotujemy je krócej by móc je ponownie lekko odgotować po wyjęciu z zamrażarki. Ja gotuję je 10 minut od wypłynięcia na powierzchnię i takie mrożę gdyż po wyjęciu z zamrażarki i rozmrożeniu po prostu smażę je na maśle.
Gdy pierogi są gotowe wyjmujemy je na półmisek i polewamy roztopionym masłem lub tak jak zrobiłam ja przekładamy na patelnie z roztopionym masłem i smażymy do uzyskania chrupiacej skórki. Moja rodzina własnie takie pierogi lubi najbardziej. Przed podaniem lekko posypujemy ostrą papryką pulbiber.



Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości
Pierogi ruskie z nutą tureckiej ostrości

1 komentarz:

  1. Ruskie to moje ulubione pierogi. Aż dziwne, że nie mam ich jeszcze na blogu ;) Ciekawa jestem jak smakują z tym serem i w takiej ostrzejszej wersji. Pewnie posmakowałyby mojemu mężowi, bo na nasze ruskie mówi, że są mdłe, dla niego zdecydowanie musi być w nich dużo boczku.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...