czwartek, 31 sierpnia 2017

Jutro Święto Ofiarowania
Tak, tak, zgadza się jutro Świeto Ofiarowania i Turcy będą się objadać mięsem a ja robię sobie detoks :). Ten koktajl ze zdjęć to mój poranny napój, piję go codziennie na czczo. Natka pietruszki, sok z cytryny i woda. Polecam wszystkim , którzy chcą oczyść swój organizm.


Ale, ale, zmieniłam temat a miało być o Kurban Bajramie, tak właśnie nazywa się Święto Ofiarowania po turecki i po tatarsku. My, polscy Tatarzy również uywamy tej nazwy. 
W tym roku, tak jak się to dzieje co roku w wyznaczonych miejscach muzułmanie na całym świecie złożą ofiarę z byka, baranka kozy czy wielbłada. W Turcji z roku na rok koncepcja ofiary się zmienia. Coraz więcej Turków zamiast zarżnąć zwierzę, po prostu przekazują na cele dobroczynne kwotę jaką przeznaczyliby na zakup ofiary. Inni, ci bardziej religijni przekazują tę samą kwotę organizacjom, które zakupią zwierzęta zarżną je i rozdadzą mięso w krajach gdzie panuje głód i ubóstwo. Darczyńca otrzyma zdjęcie ofiarowanego zwierzęcia i certyfikat z podziekowaniem za złożenie ofiary w niektórych przypadkach dostaną również porcję kavurmy czyli smażonego mięsa. Są też tacy którzy nie składają żadnej ofiary, część z nich nie czuje takiej potrzeby a częśc choć to osoby religijne nie muszą tego robić gdyż ich na to nie stać. Jest nakaz iż nie mogą składać ofiary osoby posiadające jakiekolwiek długi, najpierw należy je spłacić czyli pomysleć o bliźnim a dopiero wtedy jeśli nas na to stać składamy ofiarę Bogu.

Ci jednak, którzy zdecydowali się zarżnąć zwierzę 2/3 mięsa oddają ubogim a jedną trzecią zostawiają sobie by spożyć je wspólnie z rodziną.
 Jakie potrawy królują wtedy na tureckich stołach? Przede wszystkim kavurma czyli smażone mięso a poza tym:


Kofte z grila


Kofte w cieście yufka

 Kotleciki smażone


Hasan Pasa koftesi


Mięso z pieca tandyr 

Kavurma 

Gotowane mięso 


A polscy Tatarzy przygotowują tradycyjny pieróg


i kołduny


Ja w tym roku poprzestanę na warzywach i oczyszczaniu organizu :)
Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...