piątek, 16 sierpnia 2013

Gözleme z zieleniną - turecki przysmak

Pamiętam, kiedy pierwszy raz przyjechałam do Turcji (Stambuł) w 1999 roku, znajomi zabrali mnie na wgórze Çamlıca, tam po raz pierwszy jadłam gözleme. Starsza kobieta siedziała na ziemi na poduszcze i na małej drewnianej okrągłej stolnicy wałkowała ciasto. Na połowę placka nakładała farsz z zieleniny i składając na pół zlepiała brzegi. Ciasto miało kształt oka stąd nazwa gözleme (göz - oko) potrawa w kaształcie oka. 



Gözleme - turecki przysmak

Ciasto
400g mąki pszennej
1 szklanki wody (możemy potrzebować trochę więcej wody, wszystko zależy od mąki)
pełna łyżeczka suchych drożdży
łyżeczka cukru
łyżeczka soli

Drożdże rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, dodajemy łyżeczkę cukru, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Do drożdży dodajemy resztę składników i dokłądnie mieszamy. Zagniatamy ciasto i odstawiamy na około 30-45 minut aż podwoi swoją objętość.

Farsz
0,5 kg buraka liściastego po turecku pazı (można użyć świeży szpinak)
200g twarogu ja użyłam kaşar lor peyniri
sól
pieprz
pul biber

Na początku przygotowujemy farsz. Umyte liście buraka drobno kroimy, dodajemy pokruszony twaróg i przyprawy. Jeśli do farszu używacie słonego sera typu feta nie musicie dodatkowo solić. Przyprawiamy pieprzem i papryką, dokładnie mieszamy. Wyrośnięte ciasto dzielimy na części wielkości mandarynki i rozwałkowujemy na cienki placek.




Na połowę placka układamy farsz i przykrywamy drugą połową zlepiając brzegi.



tak przygotowaną gözleme smażymy z obu stron na teflonowej lub ceramicznej patelni bez tłuszczu. Zaraz po usmażeniu jeszcze gorąca gözleme można posmarować masłem żeby nie była sucha.





Gotowa potrawa najlepiej smakuje z ajranem - tureckim napojem jogurtowym.



18 komentarzy:

  1. Pani Emilio,szkoda,że nie pisze pani nic na drugim blogu,ciekawa jestem jak wyglądają teraz dziewczynki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz widzę przepis na gozleme z drożdżami, czy to jedna z wersji? myślałam, że robię oryginalne czyli bez drożdży i w kształcie kwadratu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. gözleme w ksztacie kwadratu robi się z gotowej yufki, yufka jest z ciasta bez drożdży. Domowa gözleme z tego co wiem robiona jest z drożdżowego, taką wersję jadłam u co najmniej 5 Turczynek.

      Usuń
  3. nazwa potrawy pochodzi od małych oczek czasami również tworzą się jak smażymy naleśniki, nie chodzi o kształt:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyjasnienie nazwy podaly mi Turczynki, powtarzam po nich. Mozesz podac zrodlo Twego wyjasnienia?

      Usuń
  4. tak , od Turczynek również :) Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to się stało, że wyjechałaś do Turcji i już tam zostałaś? :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli pytasz autorkę bloga to podpowiem ci, że powodem zostania na pewno jest rodzina i mąż, a jak chcesz wiedzieć więcej to możesz odwiedzić drugiego bloga o Turcji i tam zadać swoje pytanie:)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja chyba dzisiaj odwarze sie na to gozleme, jakos tak boje sie cokolwiek robic, gdyz ja mam 2 lewe rece do gotowania, widac ze to prosty przepis ale czy ja sobie z czyms takim poradze :( chcialabym by rodzina byla ze mnie wreszcie dumna ze cokolwiek zrobilam do jedzenia i ze im smakuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jesli nie "boisz sie" ciasta i lubisz sie nim "bawic" to sprobuj a jesli potrawy z caista sa Ci raczej obce sprobuj od potraw z warzyw sa banalnie proste. Albo cos warzywno - miesnego. Pozdrawiam i trzymam kciuki zeby sie udalo.

      Usuń
  8. Witam! Jadlam gozleme robione przez mame mojego meza :) Byly bez drozdzy, w ksztalcie oka oczywiscie, nadziewane miesem z cebula i smazone w glebokim tluszczu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy tę potrawę można przygotować dzień wcześniej, zabrać ze sobą np. na plażę i jeśc na zimnio? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gözleme najlepiej smakuje na swiezo ale mozna ja jesc rowniez na zimno na drugi dzien. Najwazniejsze zeby przez noc przechowac w szczelnie zamknietym pudelku albo w folie zawinac by nie wyschla.

      Usuń
  10. Właśnie wróciłam z Turcji :) Prosta, przepyszna kuchnia mnie zachwyciła. Gozleme są przepyszne, najbardziej smakowały mi z żółtym serem. Bloga dorzucam do ulubionych i będę zaglądać regularnie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Pytanie brzmi - czy to muszą być suche drożdże? Ja jutro robię na kostkowych.
    Pierwszy raz w ogóle coś takiego robię...trochę się boje :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja byc swieze drozdze. Lyzeczka suchych to 10g swiezych drozdzy. Powodzenia.

      Usuń
  12. Czy można przygotować gozleme dzień wcześniej i usmażyć rano kolejnego dnia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można na patelni odgrzać usmażoną. Surowej nie da się przechować i smażyć następnego dnia.

      Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...