piątek, 7 listopada 2014

Turcy, kim oni są?

Turcja, przepiękny kraj, który odwiedzamy podczas wakacji, studiujemy tu czy jesteśmy jedynie na Erasmusie albo po prostu mieszkamy bo mamy tu naszą rodzinę. Turcy, mówimy o nich róznie, niektórzy dobrze, niektórzy źle, jak każdy naród mają swoje wady i zalety ale kim oni właściwie są? Gdzie sięgają ich korzenie? Dlaczego jak Arabowie wyznają islam ale nie są z nimi spokrewnieni? Na te i jeszcze kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć.

Zastanawiam się czy nie porwałam się z motyką na słońce podejmując ten temat gdyż opisanie historii Turków to nie taka prosta sprawa a opisanie historii Turków w pigułce to jakby niemożliwe. Czy mi się uda osądzicie sami :)

Tak jak my mamy swoje podanie o Lechu Czechu i Rusie. Tak Turcy mają swoją legendę Ergenekon, jest w niej mowa o ludzie, który schronił się w górach przed sąsiadem najeźdźcą. Mieszkał w tej górze setki lat aż zabrakło w niej miejsca więc postanowił ją opuścić. Niestety okazało się, że nie ma wyjścia na szczęście odkryto, że część góry jest z metalu i w nim właśnie wykuto wyjście. Drogę jaką należało podążać pokazała im wilczyca, która stała się symbolem i ulubionym zwierzęciem ludów tureckich.  Góry opisane w legendzie to góry Ałtaj.

Według historyków pierwsze informacje o ludach tureckich datowane są na koniec III w. p.n.e. i pochodzą ze źródeł chińskich a pierwszym państwem założonym przez te ludy był Związek Huński. Kolejne chińskie źródła podają iż w VI wieku naszej ery istniało państwo orchańskie, które posługiwało się językiem tureckim. 
W skład ludów tureckich wchodzą różne plemiona których podział możecie zobaczyć TU.

Różnie toczyły sie losy poszczególnych ludów. Z pewnością słyszeliście o Złotej Ordzie o Tatarach, Mongołach, Chanacie Krymskim. Nie chcę się zagłąbiać w historię ponieważ dokładne opisywanie jej zajęłoby mi mnóstwo czasu dlatego w skrócie napiszę że ludy tureckie zajęły całą Azję Środkową po Egipt aż do Europy. Oczywiście ludy te walczyly również między sobą o władzę tworząc różne bardziej lub mniej silne państwa.

Pisząc bardzo ogólnikowo na terenach obecnej Anatolii jako pierwsi pojawili się Selczucy po nich było Imperium Osmańskie i od 1923 Republika Turecka, która trwa do dziś.

Turcy nie od razu byli muzułmanami ich pierwszą "religią" był szamanizm. Uogólniając Turcy przyjęli islam  w X wieku, oczywiscie nie wyglądało to w ten sposób że wszystkie ludy przyjęły nową religię jednocześnie. Niektórzy przyjmowali ją dobrowolnie inni podbici przez inne tureckie plemiona które islam przyjęły wcześniej. Wśród ludów tureckich są dziś wyznawcy zarówno odłamu szyickiego jak i sunnickiego zależne to było od kogo przyjęto nową religię czy wpływ na Turków był z krajów arabskich czy z Persji.

Chciałam zauważyć również, że tak jak w Polsce od wieków mieszkały mniejszości narodowe tak i w Turcji czy wcześniejszych imperiach takie mniejszości były. Imperium Osmańskie na przykład prowadziło specjalną politykę z nimi związaną mieli oni swoje prawa, przywileje jak również zakazy.

Na koniec chciałam dodać iż obecnie ludy tureckie to między innymi: Turcy, Kazachowie, Kirgizi, Tatarzy, Baszkirzy, Ujgurzy, Uzbecy, Turkmeni, Azerowie i zamieszkują oni tereny Azji Środkowej.

Mam nadzieję że w wielkim skrócie choć odrobinę przybliżyłam Wam historię tego narodu.3 komentarze:

  1. U siebie na blogu pisałam kiedyś sporo o klasyfikacjach języków turkijskich, zapraszam: http://kirgiski.pl/category/klasyfikacje-jezykow/

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie ja w takim skrócie poznałam historię Turków, nie znałam tylko legendy Ergenekon, myślę, że idealnie Ci się udało opisać w pigułce!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...