Tureckie placki drożdżowe, hamur kizartmasi |
Dzisiejszą potrawę przygotowałam na prośbę Czytelników. W tym roku tureckie racuchy stały się śniadaniowym przebojem kurortów wczasowych. Bardzo łatwe w przygotowaniu i smaczne, można je jeść w wersji na słodko z miodem czy dżemem lub jako pieczywo do tureckiego śniadania. Tu w Turcji preferujemy tę drugą wersje. Tureckie placki drożdżowe, hamur kizartmasi to rodzaj śniadaniowego pieczywa. Przygotowujemy również wersję z farszem serowym, opublikuję ją również za kilka dni.
Inna turecka nazwa tej potrawy to piszi. Używa się ich obu w zależności od regionu. Przepisów na tureckie racuchy jest dużo, jedne są drożdżowe, inne z proszkiem do pieczenia czy z sodą. Z czasem będę publikowała inne przepisy więc będziecie mogli wybrać te które Wam najbardziej posmakują. Dziś zaczynamy od najbardziej popularnej wersji.
Tureckie placki drożdżowe, hamur kizartmasi świetnie nadają się również do szkolnej śniadaniówki.
Tureckie placki drożdżowe, hamur kizartmasi
- 4 szklanki mąki
- szklanka wody
- szklanka mleka
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru
- łyżeczka drożdży suszonych lub 10g świeżych
- olej do smażenia
Drożdże rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłego mleka, dodajemy łyżeczkę cukru, mieszamy i czekamy 10 minut aż ruszą. Mąkę, wodę, pozostałe mleko, sól i zaczyn drożdżowy mieszamy i zagniatamy miękkie ciasto. Odstawiamy je na godzinę by podwoiło objętość. Wyrośnięte ciasto lekko zagniatamy, jeśli ciasto klei się ręce smarujemy olejem. Ciasto dzielimy na części wielkości mandarynki lub większe, wszystko zależy od tego jak duże placki chcecie uzyskać. Placki formujemy, palcami naciskając na ciasto i lekko je w ten sposób rozciągajac. Palce muszę być natłuszczone olejem. Olej rozgrzewamy na patelni i gdy jest wystarczająco gorący smażymy placki z oby stron na złoty kolor. Smażymy w głębokim oleju.
Drożdze suszone ? Pozdrawiam dzieciaczki i całą rodzinę.Wf Noneczka.
OdpowiedzUsuńTak lyzeczka suszonych lub 10g swiezych. Pozdrawiamy rowniez
Usuńwspanialy przepis na racuszki
OdpowiedzUsuńEmilia dziekuje Tobie bardzo! Mam pytanie jaki rodzaj maki? czy jest to bez znaczenia w tym przepisie?
OdpowiedzUsuńNajlepsza bedzie zwykla pszenna. Z pelnoziarnista nie robilam wydaje mi sie ze nie urosna tak jak ze zwykla.
UsuńZrobiłam je wczoraj, bardzo dobre :) Tylko soli dałam zdecydowanie więcej niż 1 łyżeczkę..
OdpowiedzUsuńA to sie zgadza, naleze do osob malo albo wcale nie solacych wiec proporcje soli moga byc wieksze niz podaje.
UsuńJeżeli użyje się drożdży w proszku, nie trzeba wtedy robić zaczynu?
OdpowiedzUsuńTo zalezy od drozdzy. Prosze przeczytac instrukcje na opakowaniu. Niektore wystarczy dosypac suche, moje tureckie drozdze suszone nalezy rozpuscic w mleku. W ten sposob szybciej rusza.
UsuńWspaniale 😊 moja teściowa robi nadziewane z mięsem mielonym na ostro 😋 pychota
OdpowiedzUsuń