Turcja to kraj otwarty, chłonący nowości, otwarty na nowe kultury i nowe smaki. Małżeństwa mieszane, takie jak moje, wniosły wiele nowego do kuchni tureckiej. Klasyczna wersja tej kuchni nie zna wielu potraw, które obecnie bardzo często goszczą na tureckich stołach. Przykładem mogą być sałatki: jarzynowa nazywana tutaj rosyjską, czy sałatka włoska - z makaronem i wędliną. Turcy coraz więcej podróżują przywożąc wiele smaków zza granicy. Te nowości nie goszczą może na większości stołów tureckich rodzin gdyż wymagają dość często nie zawsze dostępnych lub drogich składników ale przynajmniej nazwa znana jest większości tureckiego społeczeństwa. Latem będąc u teściów zrobiłam sernik na pytanie czy znają to ciasto odpowiedzieli że znają ale niegdy nie próbowali. Mieli więc okazję spróbować :)
Sernik który dzisiaj Wam polecam to mieszanka smaków, coś dla polskiego i tureckiego podniebienia. Ciasto na sernik według tureckiego przepisu a dodatki jak najbardziej przygotowane według polskiej receptury. Sernik jest pyszny i bardzo słodki więc jeśli nie przepadacie za słodkościami radzę zmniejszyć ilość cukru.
Sernik z makiem
spód
100g ciasteczek maślanych lub zwykłych herbatników
garść umytych i sparzonych rodzynek
garść rozdorbnionych orzechów laskowych (mogą być migdały lub pistacje)
łyżka miękkiego masła
masa serowa
600g sera na sernik lub zwykłego twarogu zmielonego co najmniej 2 razy (według przepisu tureckiego - ser labne, jeśli komuś przeszkadza lekko słony posmak tego sera może zastapić go jogurtem süzme)
4 jajka
1/3 szklanki zwykłego jogurtu
3/4 szklanki cukru (ilość cukru można zmniejszyć)
3 łyżki mąki
wanilia lub kilka kropel aromatu waniliowego
2 łyżki mielonego białego maku (po turecku haşhaş ezmesi)
2 łyżki płynnego miodu
mała garść rodzynek
mała garść migdałów
mała garść orzechów laskowych
2 suszone morele
suszona figa
polewa
masa krówkowa
Składniki potrzebne na spód sernika wkładamy do rozdrabniacza i dokładnie mieszamy, wkładamy do formy wysmarowanej masłem i ugniatamy. Moja forma to naczynie żaroodporne o wymiarach 22cm na 22cm.
Ser mieszamy z cukrem, dodajemy po jednym jajku lekko mieszając, następnie w kolejności jogurt i mąkę, lekko mieszamy trzepaczką by sernik się za bardzo nie napowietrzył.
Mak mieszamy z miodem i dodajemy rozdrobnione bakalie. Masę bakaliową dokładnie mieszamy i razem z aromatem lub wanilią dodajemy do masy serowej. Lekko mieszamy łyżką. Sernik wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy około godziny. Po ostygnięciu wkładamy na noc do lodówki. Przed podaniem smarujemy masą krówkową.
Haşhaşlı cheescake
Cheescake hamuru Türk arkadaşımdan aldım ama haşhaşlı içi tipik Polonya tadıdır. Çok tatlı ve lezzetli bir cheescake tarifidir. Denemeye kesinlikle değer.
taban:
100g tereyağlı bisküvi ya da petibör
1 çorba kaşığı yumuşak tereyağ
1 avuç kıyılmış fındık içi
1 avuç üzüm
cheescake hamuru
600g labne
4 yumurta
1 çay bardağı yoğurt
3/4 bardağı toz şeker
vanilya yada vanilya aroması
3 çarba kaşığı un
2 çorba kaşığı haşhaşezmesi
2 kaşık bal
1 avuç fındık
1 avuç badem
1 avuç kuru üzüm
2 tane kuru kaysı
1 tane kuru incir
üsütüne
katı kıvamında süt reçeli
Taban malzemeleri doğurayıcıda karıştırıp taban oluşturuyoruz. Cheescake hamuru yapmak için bir çırpıcı yardımıyla labneyi ve yoğurdu karıştırıp şekeri, tek tek yumurtayı vanilya aroması ve unu katıp karıştırıyoruz. Haşhaşlı iç hazırlamak için haşhaşı balı ve kalan malzemeleri doğrayıcıda karıştırıp cheescake hamurunun içine katıp kaşık yardımıyla hafifçe karıştırıyoruz. Cheescake 180 dereceye ısıtılmış fırına verip ısıyı 150 dereceye azaltıp bir saat pişiriyoruz. Piştikten sonra soğutmaya bırakıyoruz ve bir gece buzdolabında tutuyoruz. Servis yapmadan önce süt reçeli sürüyoruz.
Urzekający! Prosta innowacja, a jaki efekt! :)
OdpowiedzUsuńZ masą krówkową musiał być pyszny, innej opcji nie ma;-)
OdpowiedzUsuńWygląda smakowicie :)
OdpowiedzUsuńW Danii pieczone serniki też nie są zbyt popularne, i przynajmniej mam czym zaskakiwać moich duńskich gości :)
Prezentuje się wspaniale! Zapraszam na ciasto z owsianym kremem:) http://domowe-wypieki.com/ciasto-z-konfitura-z-pomaranczy-kakaowa-beza-i-kremem-owsiano-kawowym/
OdpowiedzUsuńa czy mogę dać mak suchy? oczywiście czarny bo białego nie znam
OdpowiedzUsuńTak, mielony mak czarny jak najbardziej się nada. Ja nie mam tu czarnego wiec użyłam biały. W Polsce są gotowe masy makowe, nie wiem co w nich jest prócz maku ale po dodaniu bakalii i miodu taką gotową masę również można wykorzystać.
Usuńsernik koniecznie do zrobienia :) wygląda bosko!
OdpowiedzUsuńObłedny ! :) Warty uwagi. Trzeba zrobić - koniecznie :)
OdpowiedzUsuńA gdzie mozna kupic w Turcji mase krowkowa ? :-) Jak to cudo w Tucji zrobic?Pzdr. Marta
OdpowiedzUsuńNa tej stronie http://www.gurmenet.com.tr/default.asp mozna kupić mleko skondensowane i gotujac zamknięte w puszce uzyskasz masę krówkową.
UsuńTurczynki robią coś co nazywaja süt reçeli (dolce de leche) to również jest kaymak ale musisz dłużej gotować by był gęsty. Przepisy znajdziesz na tureckich blogach. Będę musiała kiedyś wypróbować ich sposób na masę krówkową bo nie wiem jak smakuje ale twierdza jednym chorem ze jest suoper. Pozdrawiam
Genialny!
OdpowiedzUsuńZapraszamy do Nas na makowiec z białym makiem:
http://domowe-wypieki.com/bialomak-z-bakaliami/