środa, 24 kwietnia 2013

Turecka sałatka śniadaniowa - kahvaltılık salatası


Jeden z ulubionych dodatków w sam raz na śniadanie. Potrawa pochodzi z regionu egejskiego, zielenina, warzywa, oliwki i oliwa z oliwek  to podstawowe produkty tej kuchni. Jeśli jeszcze nie jedliście śniadania, polecam nie będziecie żałować.




Turecka sałatka śniadaniowa - kahvaltılık salatası

2 ogórki
2 duże pomidory
2 zielone papryki sivri biber lub jedna duza zwykła
3 gałązki grubego szczypioru lub pęczek szczypiorku
kilka gałązek koperku
kilka gałązek natki pietruszki
świeża mięta
pul biber
pieprz
100g słonego sera typu feta (ja użyłam lor)
oliwa z oliwek
opcjonalnie oliwki

Ogórki, pomidory i paprykę kroimy w kostkę a zieleninę drobno siekamy. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 20 minut by sie smaki połączyły.





Kahvaltılık salatası

2 salatalık
2 domates
2 sivri biber
3 dal taze soğan
birkaç dal nane
birkaç tane dereotu
birkaç dal maydanoz
pul biber
kara biber
150g lor peyniri
zeytin yağ
zeytin

Tüm malzemeler küçük küçük doğrayıp karıştırıyoruz. Zeytin yağ pul biber karabiber ekleyip karıştırıyoruz. 20 dakika bekletip servis yapıyoruz.








24 komentarze:

  1. wygląda pysznie, choć czytałam, że nie powinno się łączyć ogórka i pomidorów. Ogórek niweluje właściwości pomidorów... słyszałaś tę tezę? Pozdrawiam!! Pysznie u Ciebie - jak zawsze!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś mi sie o uszy obiło ale jem i gotuje tak jak to robiono w Turcji od wieków. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Ja znam tę teorię od Mamy i tez nie łącze ogórka i pomidorów razem ale jak dodatkiem jest jogurt czy śmietana, z oliwą łączę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli wszystko jasne. Dzięki Ana. W Turcji nie ma ani jednej sałatki łączącej jogurt z pomidorem i ogórkiem. To kolejny dowód na to jak bardzo zdrowa jest kuchnia turecka :)

      Usuń
    2. poza wyjątkami, gdzie np. do zup dodaje się białą mąkę jako zagęszczacz, duże ilości masła (nie klarowanego), duże ilości soli, i tradycyjne słodycze ociekające cukrem...oraz wszelkie odmiany borku, czyli nic innego jak znów niezdrowa mąka no i tradycyjne pide czyli ponownie mąka i drożdże...

      Usuń
    3. To wszystko co wymieniałaś dodaje sie i je według upodobań osoby gotujacej. W małych ilościach nie jest szkodliwe. Wszystko jedzone z umiarem jest zdrowe.

      Usuń
    4. Sama bardzo lubię i borek i pide itd., ale jak zapewne wiesz Tr sa dość konserwatywne w kwestii jedzenia i przygotowują te rzeczy w dość dużych ilościach bo te potrawy są przecież wizytówką Turcji. Znam rodziny, w których borek jest na stole codzień, podobnie jak yumurta obowiązkowo na maśle o białym pieczywie nie wspominając...

      Usuń
    5. Zgadza się, Turcy nie umieją gotować mało a gotować dietetycznie uczą sie od niedawna z marnymi wynikami. Drażni mnie nagminne wyrzucanie jedzenia i gotowanie czegoś innego na kolejny dzień jakby nie mozna było zjeść tej samej potrawy dwa dni.
      Nie wiem czy pamietasz było kiedys głośno w wiadomościach o zmianach norm wypieku chleba. Miał byc mniej słony i więcej miało byc mąki z otrębami. Na poczatku piekarnie sie dostosowały ale jak spadła sprzedaż zaczęły piec normalny chleb. Teraz trwa walka z solą w restauracjach ze stołów znikneły solniczki. Kiedyś Turcy nim spróbowali dania najpierw je solili i to sporo. Niestety przesada we wszystkim co możliwe jest wpisana w turecka naturę. Zauważyam też że Turczynki nie udoskonalają przepisów robią wszystko jak podaje przepis i albo im smakuje albo więcej tego nie robią. Niewiele jest również otwartych na nowe przepisy innych kuchni.

      Usuń
    6. Dokładnie, w rodzinie też to zauważyłam, że wyrzucają jedzenie (kobiety zwykle to ev hanimi, nie pracują zawodowo i nie maja pojęcia jak cięzko zarobić na chleb), nie potrafią oszczędzać i marnują jedzenie...a przepisy przechodza z pokolenia na pokolenie, nie rozwijaja się wogóle, i trafia ich z 2 str ze ktoś z zagranicy gotuje lepiej, o zgrozo ich potrawy, o innych kuchniach nie wspominając... Co do chleba, górnolotnie napisane duzymi literami "cavdar ekmek", a małymi lierami skłąd: cavdar unu 30% lub mniej, reszta bugday unu, obowiązkowo drożdże...

      Usuń
  3. W końcu coś ambitniejszego od jajecznicy:) Wygląda bardzo apetycznie na pewno spróbuję! A ogórka nie powinno łączyć się z warzywami bogatymi w wit. C,gdyż zawarty w ogórku enzym askorbinowy niszczy w.w. witaminkę :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ambitniejszego od jajecznicy? Zrobienie dobrej jajecznicy jest trudniejsze od tej sałatki. Spróbuj a sama sie przekonasz. No chyba że się specjalizujesz w jajecznicach a sałatki to dla Ciebie nowość :)

      Usuń
    2. Anonimie, jesli nie jesteś zwykłym trolem ujawnij się na stronie FB przynajmniej będę wiedziała z kim rozmawiam.

      Usuń
    3. Pani Emilio radziłam już -więcej dystansu co do własnej osoby,w żaden sposób nie chciałam Pani obrazić.Zastanawiam się tylko dlaczego tworząc kolejnego bloga tak ciężko znosi Pani słowa krytyki?
      Przykro mi,ale nie mam FB.Co do sałatek to bardzo lubię,zaryzykowałabym nawet stwierdzenie,że uwielbiam :)Sama rzadko gotuję...mam od tego ludzi :d ale za to doskonale krytykuję :p

      Usuń
    4. Emilia nie masz funkcji kasowania?

      Pani Anonimowa, dowartościowuje się Pani poniżając kogoś, a może poprostu zazdrości talentu i umiejętności kulinarnych (sądzac po wpisie może tak być)... Jeśli to pierwsza opcja to może skuteczniejsza będzie jakaś terapia ;)

      Usuń
    5. krytyką był pierwszy komentarz kolejne to już uszypliwe komentarze nie majace z nią nic wspólnego. krytyka jest mile widziana ale krytyka która coś wnosi a nie docinki w Twoim stylu. Skoro nie chcesz sie przedstawić Twoja sprawa to moja ostatnio odpowiedż na Twoje komentarze na wiecej nie licz.

      Usuń
  4. czyli wg powyższego odpada np. łaczenie ogórka z bogatą w vit. C papryką, nie popadajmy w aż takie skrajności...

    OdpowiedzUsuń
  5. Emilka ma zawsze racje

    OdpowiedzUsuń
  6. Na takie komentarze mam jeden komentarz "srutututu majtki z drutu"

    Czy do tej sałatki mogę pokruszyć ser z puszki ten z solanki????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ten z solanki się jak najbardziej nadaje.

      Usuń
    2. No to w sobotę jemy taką sałatkę na śniadanie :)

      Usuń
  7. w wersji polskiej nie ma nic o cebuli? użycie jej jest konieczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ani w wersji polskiej ani w wersji tureckiej nie ma nic o cebuli jedynie szczypior lub sczypiorek do wyboru. Jesli go nie lubisz nie musisz dodawac ale smaczniejsza jest ze szczypiorem.

      Usuń
  8. Nie rozumiem tego czepiactwa w ogóle. Po co tak głęboko analizować co się z czym łaczy a z czym nie. Ranyyyyy. Jak te parę jednosteczek witaminy C umknie to naprawdę taka tragedia? A komantarz "nareszcie coś ambitniejszego do jajecznicy" to szczyt prostactwa - to do pani, pani co to ma ludzi od gotowania (następne prostackie sformułowanie) Halooo komuś tu słoma wystaje z butów. A co do kuchni tureckiej, oczywiście nie jest zawsze zdrowa, ale nie trzeba gotować wszystkiego prawda? można sobie wybrać. Chciałabym mieć Pani talent Emilio. Czekam na wpisy na blogu o dziewczynkach. Wszystkiego najlepszegow Nowym Roku! :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...