środa, 4 czerwca 2014

Börek z patelni

Od kilku dni jestem w Polsce u rodziny więc ten i kolejne przepisy będą wykonane w większości z polskich produktów. Ze względu na dzieci staram się nie rezygnować całkowicie z kuchni tureckiej na rzecz kuchni polskiej ale łączyć obie kuchnie na ile to możliwe. W mojej rodzinie na stole króluje mięso więc większość potraw będzie z jego użyciem. Część potraw mącznych a część warzywnych, wszystko będzie zależało od tego czego zażyczą sobie moje dzieci i rodzina.
Jadąc do Polski zrobiłam sobie zapas produktów, których będę potrzebowała a które są trudno dostępne na polskim rynku. Przywiozłam bulgur drobny i gruby, koncentrat pomidorowy (salça), oliwę z oliwek, przyprawy, soczewicę pomarańczową i zieloną, suszone pomidory, kiełbasę turecka sucuk, sok z granata, melasę z morwy i semolinę. 
Dziś zapraszam Was na börek z patelni. Przepis jest mój. Ciasto podobne do drożdżowych poğaça, mięsny farsz i sposób smażenia jak gözleme. Ze względu na to iż korzystam z kuchni mojej mamy mam ograniczone możliwości więc najbliższe wpisy to będzie polsko - turecka fuzja smaków. Mam nadzieję że Wam się spodoba.



 Börek z patelni
Tava böreği

3 szklanki mąki pszennej (w zależności od rodzaju mąki 3,5 szklanki)
3/4 szklanki jogurtu
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1/4 szklanki ciepłego mleka
15g świeżych drożdży
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
jajko

400g mięsa mielonego
łyżka koncentratu pomidorowego
cebula
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
oregano
natka pietruszki
kumin

Drożdże rozpuszczamy w mleku z dodatkiem cukru, odstawiamy na 10 minut by ruszyły. Do miski wlewamy jogurt, oliwę, wbijamy jajko, dosypujemy sól i mieszamy płynne składniki dodajemy drożdże i stopniowo mąkę, mieszamy i zagniatamy dość miękkie ciasto. Ze względu na oliwę ciasto nie będzie kleiło się do ręki. Gdyby okazało się że ciasto się klei nawet po długim wyrobieniu, należy dodać odrobinę oliwy. Dobrze wyrobione ciasto odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
By przygotować farsz należy smażyć mięso, smażymy do wyparowania wody często mieszając. Dodajemy drobno posiekaną cebulę i czosnek, smażymy dalej około 10 minut. Dodajemy łyżkę koncentratu pomidorowego i smażymy dokładnie mieszając by połączyć go z mięsem. Przyprawiamy i na koniec dodajemy natkę pietruszki. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do ostygnięcia. Jeśli mięso jest tłuste lub wciąż jest w nim woda dosypujemy garść bułki tartej i dokładnie mieszamy.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na części i z każdej wałkujemy cienki placek. Wielkość placka zależy od patelni na której usmażymy börek. Na placek układamy farsz, składamy na pół i sklejamy brzegi. Jeśli ciasto nie jest wystarczająco cienkie dodatkowo je lekko wałkujemy już po uformowaniu. Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu. Ciasto podczas smażenia urośnie. Börek podajemy z ayranem, herbatą lub dowolnym sosem czy surówką.



14 komentarzy:

  1. Podoba mi się Twój przepis. Jak myślisz, czy mogę to zabrać na zimno na lunch do pracy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na zimno poleciłabym inny farsz na przykład z serem i pietruszką lub serem i szpinakiem bo wiadomo mięso na zimno nie smakuje najlepiej, chyba że masz możliwość choć krótkiego odgrzania börek na patelni bez tłuszczu wtedy jak najbardziej polecam.

      Usuń
  2. borek jest super

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio robiłam Twoje gozleme i było prawie takie jakie jedliśmy w Turcji, dlatego równie chętnie spróbuję tę propozycję:-) Oj lubimy te smaki:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. pyszności właśnie się nim zajadam
    polecam jako odskocznie od schabowego ;]
    na pewno do powtórzenia
    ania

    ps fajny blog super przepisy
    dzięki

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja mam pytanie czy bez dodatku tluszczu podczas smażenia borek się nie bedzie sie przypalał? Czy podczas odgrzewania mozna dodac na patelnie odrobinke wody? Zawsze w etn sposob odgrzewalam pizzę i nie wiem czy w tym przypadku ten sposob by sie sprawdzil? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno sie nie przypali, jesli dolejesz wody borek sie sparzy a nie usmazy. Borki ze zdjecia smazylam bez tluszczu. Regulujac sile plomienia sprawisz ze beda bardziej lub mniej rumiane

      Usuń
  6. Dziekuje bardzo za odpowiedź! Własnie zabieram sie za przygototwywanie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zrobione. Wyszło pyszne. Polecam innym. Smażyłam na patelni ceramicznej, z której nie jestem zbytnio zadowolona, ale borek idealnie się na niej smażył, oczywiście bez tłuszczu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jadlam kiedys cos podobnego z bialym serem , przypominalo bardziej grubego nalesnika :) Czy w tym przepisie mozna zamienis miesko na bialy,slony ser ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiscie, farsz moze byc dowolny wedlug uznania.

      Usuń
  9. Ten przepis podbił serca nasze i naszych gości. Genialny!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...