Jestem pewna, że większość rodaków mieszkających na obczyźnie tak jak ja tęskni za prawdziwym polskim chlebem. W Turcji tęsknota sięga zenitu ponieważ tutejszy chleb to albo dmuchana bułka albo coś w rodzaju chleba najczęściej na polepszaczach. Zakwasowców w Turcji nie uraczysz no chyba że uda się kupić oryginalny wiejski chleb robiony na ekşi maya. Od 2 lat sama piekę chleb i dzielę się nim z moimi tureckimi przyjaciółmi. Smakuje im i proszą o przepisy więc wstawiam je na bloga żeby mogli do nich wracać.
Przepis pochodzi z bloga "Pracownia Wypiekow"
Postanowiłam że znajdę oryginalne przepisy na tureckie wiejskie chleby i przedstawię je Wam. Na pierwszy ogień pójdzie chleb z regiony Morza Czarnego - chleb kukurydziany, już niedługo na blogu.
Chleb pszenny z rodzynkami na zakwasie
100g mąki pszennej
pół szklanki wody
10g zakwasu żytniego
Wszystko mieszamy i odstawiamy na 16 godzin. U mnie zaczyn stał 24 godziny.
Następnie dodajemy
640g mąki pszennej
2 szklanki wody
łyżka soli
6g suchych drożdży (ja dałam jedynie na czubek łyżeczki)
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Ciasto odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie wyrabiamy wgniatając w nie 100g umystych i wysuszonych rodzynek. Formujemy dwa małe lub jeden duży bochenek. Ja miałam jeden duży. Wkładamy chleb do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy co najmniej na godzinę by ciasto znacznie urosło. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do maksimum przez 10 minut, zmniejszamy temperaturę do 210 stopni i pieczemy jeszcze przez 30 minut aż chleb będzie rumiany.
Ekşi mayalı üzümlü buğday ekmeği
Polonya'da yediğimiz ekmeklerden biri. Türkiye'deki ekmeklerden biraz farklı ama çok lezzetli. Tavsiye ederim. Yapılışı de çok kolay.
100g buğday unu
yarım bardak su
10g ekşi maya
Bütün malzemeleri karıştırıp 16 saat için dinlendiriyoruz. Ben 24 saat dinlendirdim.
Karışıma
640g buğday unu
2 bardak su
çorba kaşığı tuz
tatlı kaşığı ucuyla kuru maya
Bütün malzemeleri karıştırıyoruz. 2 saat dinlendirdikten sonra biraz yoğurup 100g kuru üzümleri ekliyoruz ve yine yoğuruyoruz. Fırın kabına koyuyoruz ve bir saat daha dinlendiriyoruz. Sonra maksimum dereceye ısıtılmış fırına verip 10 dakika pişirdikten sonra dereceyi 210a düşürüp 30 dakika yani kızarana kadar pişiriyoruz.
Czekam z niecierpliwością na chleb kukurydziany, bo bardzo go lubię :)
OdpowiedzUsuńJak wyrabiasz chleb? Chodzi o zagniecenie jak na pizze czy wymieszanie? jaka ma byc konsystencja ciasta? raz próbowałam upiec chleb, ale wyszedl twardy jak skała, ale się nie poddaję, twój chleb wygląda idealnie ! Pozdr
OdpowiedzUsuńJa mieszałam mikserem, ciasto nie było twarde ale też nie bardzo miękkie. Jeśli moje ciasto chlebowe jest zbyt twarde po prostu dłużej rośnie. Zamiast godziny daję mu 2 godziny. Moje ciasto rośnie w piekarniku w temperaturze 50 stopni lub na gorącym grzejniku. Pozdrawiam
UsuńMam pytanie niezwiązane z postem :) Czy to możliwe aby turecka gospodyni (nie żadna młoda ale doświadczona) nie znała gül süyü, ale tej spożywczej, do deserów i słodkości, nie kosmetycznej ? Spotkałam się z tym ostatnio i byłam bardzo zdziwiona bo myślałam, że woda różana jest bardzo popularna w Turcji.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ania
Wszystko zależy od tego skąd pochodzi turecka gospodyni. W Turcji mieszkam od 13 lat i jedyną potrawą z dodatkiem wody różanej jaką znam to güllaç. Woda różana używana jest w Turcji raczej jako kosmetyk a ze względu na to iż róże hodowane są w Sparcie do deserów typu lokum czy do konfitury używa sie płatków różanych.
OdpowiedzUsuń