Potawę poleciła mi koleżanka gdy tylko usłyszała,że moja córka lubi groszek i pieczarki. Prócz tego przepisu dała mi jeszcze kilka innych, które także nie omieszkam wypróbować i to w najbliższym czasie bo jesienne warzywa pojawiły się już na targu. Planuje również robić mieszanki wybuchowe typu dopasowywanie polskich przepisów do tureckich podniebień. Co mi z tego wyjdzie jeszcze nie wiem ale z pewnościa podzielę się z Wami przepisami dań, które mi i mojej rodzinie posmakują.
Potrawka z wołowiny z groszkiem i pieczarkami
300g chudej wołowiny bez kości u mnie kuşbaşı
cebula
2 ząbki czosnku
papryka zielona sivri biber (osoby gotujace w Polsce mogą dodać pól zwykłej zielonej papryki)
papryka czerwona kapya biberi (można dodać pół zwykłej słodkiej czerwonej papryki lub innego koloru byle nie zielonej)
pół kilo pieczarek
1,5 szklanki mrożonego lub świeżego zielonego groszku (uważam że ten z puszki się nie nadaje do tej potrawy ale jeśli ktoś lubi ryzyko może spróbować )
3 duże świeże pomidory lub zimą łyżka koncentratu pomidorowego
sól
pieprz
tymianek
ostra papryka pul biber dla osób lubiących ostrości
Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na oliwie, gdy się zeszkli dodajemy mięso pokrojone w gulaszową kostkę.Smażymy kilka minut, mieszając. Dolewamy szklankę wrzątku i dusimy pod przykryciem, najlepiej w szybkowarze około 20 minut. Jesli nie mamy szybkowara dusimy w normalnym garnku około 40 minut lub dłużej w zależności od rodzaju mięsa. Gdy mięso jest już miękkie dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i pieczarki. Smażymy kilka minut i przykrywamy pokrywką by się dusiły. Po kilku minutach dodajemy starte na tarce pomidory bez skórki lub koncentrat pomidorowy, groszek i przyprawy. Przesmażamy kilka minut. Jeśli dodaliśmy koncentrat pomidorowy dolewamy szklankę wrzątku i dusimy do czasu aż warzywa będą miękkie czyli około 20 minut. Jeśli dodaliśmy świeże pomidory wrzątek nie będzie potrzebny gdyż sok z pomidoprów powinien wystarczyć. Jeśli będzie go mało proszę dolać wrzątek by potrawa się nie przypaliła. Mi wystarczyły pomidory. Gdy warzywa będą miękkie potrawa jest gotowa. Podajemy ją z ryżem na sypko i jogurtem.
Wygląda bardzo apetycznie :) A czym Turecka papryka różni się od tej, którą mamy w Polsce?
OdpowiedzUsuńZa moich czasow w Polsce byly jedynie duze kolorowe miesiste papryki. Teraz z pewnoscia jest wiecej gatunkow. W Turcji uzywamy takiej zielonej papryki. http://normatif.com/dogu-marmaranin-zam-sampiyonu-sivri-biber-oldu.html
UsuńCzerwona papryka w Turcji wyglada tak: http://www.dalindankoptu.com/Biber-Kirmizi-Kapyakg,PR-10.html
Dziękuję za odpowiedź. U nas widuję czasem takie słodkie spiczaste papryki, ale większe niż te, które pokazałaś na zdjęciach.
Usuń