Strony

czwartek, 30 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzien 25. / Ziemniaki pieczone z zatarem

Ziemniaki pieczone z zatarem
Ziemniaki pieczone z zatarem
Czy u Was też są upały? U nas na Podlasiu o ogromnych upałach pisać nie mogę ale słoneczne letnie dni nie są nam obce. Jeść zupełnie się nie chce, a że już zaczęły pojawiać się pyszne polskie letnie owoce i warzywa z naszego regionu, mogę zacząć zapraszać Was na lekkie potrawy warzywne. 

środa, 29 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 24. Humus z marchewką

Humus z marchewką
Humus z marchewką

Humus to ostatnio moja ulubiona pasta śniadaniowa. Z powodzeniem zastępuje masło jak również wyśmienicie smakuje z surowymi warzywami więc nadaje się na drugie śniadanie do szkoły czy do pracy. W czasie Ramazanu humus jest moją propozycją na śniadanie. Ciecierzyca, pasta tahini, oliwa z oliwek, pieczona marchewka to wszystko razem Tworzy znakomitą pastę która z pieczywem i warzywami jest pełnowartościowym śniadaniem przed całodziennym postem.

czwartek, 23 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 18. / Arabska surówka z marchewki

Arabska surówka z marchewki
Arabska surówka z marchewki


Surówka z marchewki jest popularna zarówno w krajach arabskich jak i w Turcji, i chyba na tym się kończy jeśli chodzi o Turcję. Marchew w potrawach arabskich występuje zarówno w wersji pieczonej jak i duszonej w Turcjo do potraw innych niż surowe raczej się jej nie dodaje. Surówka świetnie się nadaje

środa, 22 czerwca 2016

Menu ramazanowe dziń 17. / Zapiekane kofte z ziemniakami i cukinią


Zapiekane kofte z ziemniakami i cukinią
Zapiekane kofte z ziemniakami i cukinią

Dzisiaj mam dla Was kolejny przepis wspólny dla kuchni arabskiej i tureckiej. Kotleciki kofte zapiekane z warzywami, ja wybrałam ziemniaki i cukinię. Ze względu na to iż nie znalazłam ładnych bakłażanów nie dodałam ich w Turcji ten przepis jest przygotowywany również z bakłażanem. 

wtorek, 21 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 16. / Sekerpare - tureckie cistka w syropie

Sekerpare
Sekerpare
Dziś mam dla Was coś słodkiego. Sekerpare to słodkie ciasteczka w syropie które często goszczą na tureckich stołach. Są szybkie w wykonaniu i ze względu na to iż nasącza się je syropem sa łatwe w przechowywaniu.

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 15. / Tagine z warzywami

Tagine z warzywami
Tagine z warzywami

Tgine to potrawa, która ewidentnie kojarzy mi się z kuchnią arabską. W Turcji identyczna potrawa nazywa si guvec. Obie gotowane są w specjalnych glinianych garnkach, choć ta arabska w dużo bardziej efektownym :) Tagine Arabowie podają najczęściej z kuskusem ja g nie miałam więc podałam z ryżem i do tego surówka. Taka trochę spolszczona wersja :) 

niedziela, 19 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 14. / Roladki ze szpinakiem i serem

Roladki ze szpinakiem i serem
Roladki ze szpinakiem i serem

Dzisiejsza potrawa była przygotowana jako jedna z pierwszych po przyjeździe do Polski. Danie wybrała moja córka z tureckiego czasopisma, które przywiozłyśmy ze sobą do Polski. Potrawa jest znana zarówno w Polskiej jak i tureckiej kuchni. Można ja podać tak jak ja z ryżem z warzywami i surówką.

piątek, 17 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 12. / Dip jogurtowy z ogórkiem i fetą

Dip jogurtowy z ogórkiem i feta.
Dip jogurtowy z ogórkiem i fetą
Dzisiaj piątek więc może ktoś może będzie miał ochotę na grilowane mięso lub warzywa dlatego zapraszam Was na pyszny sos jogurtowo czosnkowy z ogórkiem i serem feta.
Ja w weekend jestem na wyjeździe, posty na blogu zaplanowane opublikują się automatycznie. Dokąd jadę, gdzie będę gościła, niech pozostanie tajemnicą. Jeśli jesteście ciekawi śledźcie moją stronę FB tam będzie więcej informacji i jak zawsze zdjęcia.

Danie to przygotowałam w ramach Festiwalu kuchni arabskiej.

Menu ramazanowe na dzień 12:


         lavas
         dip jogurtowy z ogórkiem i fetą


Dip jogurtowy z ogórkiem i fetą
  • szklanka jogurtu greckiego
  • ząbek czosnku
  • 50g sera feta
  • ogórek starty na tarce
  • mięta
  • oliwa z oliwek
  • sól
 Ogórek starty na tarce należy odcisnąć by pozbyć się nadmiaru soku, czosnek miażdżymy i mieszamy z pozostałymi składnikami, chłodzimy w lodówce 15 minut i podajemy z grilowanym mięsem lub warzywami i tureckim pieczywem zwanym lavas.
Sos świetnie smakuje również jako dodatek do wszelkiego rodzaju tureckiego pieczywa typu borek czy pogaca.


Dip jogurtowy z ogórkiem i feta
Dip jogurtowy z ogórkiem i fetą

Kuchnia arabska przepisy

czwartek, 16 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 11. / Pilaw z warzywami

Pilaw z warzywami
Pilaw z warzywami

 Dzisiaj mam dla Was bardzo prosty przepis na szybki ryż z warzywami. Jeśli interesujecie się kuchnia turecką z pewnością wiecie, że każdy rodzaj kaszy gotowanej na sypko z dodatkami lub bez w Turcji nazywają pilawem.

środa, 15 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 10. / Libańska zupa z soczewicy

Libańńska zupa z soczewicy
Libańńska zupa z soczewicy

Jeśli obserwujecie moje poczynania na Facebooku to znajcie już tę zupę z mojego czerwcowego wspólnego gotowania. Wraz z Czytelnikami gotowaliśmy ją w pierwszym tygodniu czerwca. Jest to przepyszna libańska zupa z soczewicy. Od tureckich zup różni się tym iż nie jest miksowana. Oryginalny przepis pochodzi z tego bloga i jest propozycją właśnie na ramazanową kolację: http://marocmama.com/lebanese-shorbat-adas-lentil-soup/

wtorek, 14 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 9. / Zupa z kotlecikami kofte i kuskusem

Zupa z kotlecikami kofte
Zupa z kotlecikami kofte

 Dzisiaj mam dla Was kolejną potrawę przygotowaną specjalnie na Festiwal kuchni arabskiej organizowany przez Malwinę na blogu Filozofia smaku. Ta potrawa to pyszna aromatyczna zupa z kotlecikami kofte i makaronem kuskus. Makaron ten przywiozłam z Turcji ale wiem, że jest również dostępny w sklepach z orientalną żywnością i nazywa się kuskus izraelski.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 8. / Fatayer (pide) z farszem mięsnym

Fatayer (pide) z farszem mięsnym
Fatayer (pide) z farszem mięsnym
Nie ma różnicy czy arabskie fatayer czy tureckie pide. Po prostu są pyszne. Kto jak kto ale ja uwielbiam rożnego rodzaju pierożki: pieczone, gotowane, smażone, bez różnicy a zarówno kuchnia turecka jak i arabska ma ich pod dostatkiem. 

Pierożki fatayer mogą mieć przeróżne kształty i farsze. Od mięsnych, warzywnych po serowe a nawet rybne, tu kuchnia arabska daje Wam ogromne pole do popisu. W kuchni tureckiej jest nieco inaczej, choć również i tu w przypadku pide wachlarz smaków jest ogromny jeszcze nigdy nie miałam okazji jeść pide z rybą. 

niedziela, 12 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 7. / Fasolka po marokańsku

Fasolka po marokańsku
Fasolka po marokańsku

Widziałam już fasolkę w sklepach nawet u nas na Podlasiu więc podaję Wam przepisz na przepyszną marokańska wersję. Można ją jeść na ciepło jako danie główne lub dodatek do mięsa albo na zimno jako sałatkę. Wszystko zależy od Waszych upodobań. Mi osobiście smakuje w obu wersjach.

Menu ramazanowe dzień 6. / Wycieczka do Bohonik


Ten post miał być opublikowany wczoraj ale wiecie jak to bywa w weekendy, brak czasu na bloga bo się go poświęca rodzinie i przyjaciołom. Za to następnego dnia trzeba wstać skoro świt by dopełnić  obowiązków. 

Obiecałam, że zabiorę Was na Podlasie. Region we wschodniej Polsce gdzie od ponad 600 lat mieszkają Tatarzy. Tak więc, zapraszam do Bohonik, małej wsi w której, za czasów Jana III Sobieskiego zostali osiedleni Tatarzy. Za liczne zwycięstwa w walkach w obronie ojczyzny Tatarom nadawano tytuły szlacheckie i ziemie. Osiedlono na Podlasiu i pozwalano żenić się z tutejszymi kobietami. Mieli również prawo kultywować swoje zwyczaje i religie - islam. Stąd właśnie w  Polsce jeszcze przed wojną było około 17 meczetów. Teraz pozostały jedynie 2 stare zabytkowe tatarskie meczety i jeden nowszy w Gdańsku wybudowany w 1990 roku. 

piątek, 10 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 5. / Tureckie gołąbki z mięsem mielonym

 Tureckie gołąbki z mięsem mielonym
 Tureckie gołąbki z mięsem mielonym

Kolejny dzień postu tym razem na specjalne zamówienie Czytelników podaję przepis na tureckie gołąbki z mięsem mielonym. Na blogu jest już przepis na gołąbki ale w wersji bezmięsnej. Wersja bezmięsna jest bardziej popularna w regionie, w którym mieszkam. W Polsce jednak, przynajmniej w moim rodzinnym domu, wersja bezmięsna nie ma racji bytu więc nie pozostało mi nic innego jak przygotować wersję z mięsem. Rodzice zadowoleni, dzieci również a ja tym bardziej bo spełniłam prośbę Czytelników.  

czwartek, 9 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 4. / Zupa krem ze szparagów

Zupa krem ze szparagów
Zupa krem ze szparagów

Być w Polsce i nie zjeść szparagów, toż to grzech :) więc kupiłam i zrobiłam chyba najprostszą jaka jest możliwa do wykonania.
Post w okresie letnim jest bardzo trudny, wiele osób rezygnuje ze względu na upały i długość dnia. Najważniejsze w posiłku po poście są płyny dlatego koniecznie podczas każdego iftaru powinno się wypić miseczkę zupy. jaka to będzie zupa to już zależy od Waszych upodobań smakowych jednak nie rezygnujcie z niej na rzecz szklanki wody czy jakiegoś napoju, zupa jest pożywna i uzupełni całodzienny niedobór witamin.

środa, 8 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 3. / Kotleciki izmirskie

Kotleciki izmirskie
Kotleciki izmirskie
Trzeci dzień postu a ja jestem w Polsce i menu jakie przygotowałam sobie będąc jeszcze w Turcji zupełnie się tu nie sprawdza. Jestem w niewielkiej miejscowości na Podlasiu co jeszcze bardziej utrudnia mi dostęp do składników. Co prawda przywiozłam podstawowe tureckie produkty takie jak bulgur, pasta pomidorowa, ciecierzyca, soczewica itp ale co do świeżych sezonowych warzyw to skąpo ci tu u nas bardzo. Możecie powiedzieć, że słabej tancerce to i rąbek spódnicy przeszkadza :) z czym zgadzam się jak najbardziej, ja jednak przyzwyczajona do duuuużej ilości świeżych warzyw czuję się trochę jak w potrzasku. Zmieniam więc lekko moje menu na nieco bardziej treściwe i słodkie. Mam tu wśród rodziny popyt na tureckie słodkości więc ich również będzie więcej.

wtorek, 7 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 2. / Libańska potrawka z bakłażana i ciecierzycy

Libańska potrawka z bakłażana i ciecierzycy
Libańska potrawka z bakłażana i ciecierzycy

Post latem sprawia wiele trudności, tym bardziej kiedy dokuczają upały, dlatego w Turcji w czasie postu wszystkie prace wykonywane są na zwolnionych obrotach, ludzie są bardziej ospali, nikt się nie spieszy, nikt nie pogania, na wszystko znajdzie się czas. Wszyscy są bardziej wyrozumiali wobec siebie i nikogo nie dziwią zamknięte do południa sklepy. W miarę możliwości Turcy dłużej śpią a życie zaczyna tętnić o zmroku kiedy to najedzeni a raczej objedzeni czy przejedzeni Turcy wylegają na ulicę by rzucić się w wir zakupów czy uroczystych obchodów miesiąca Ramazan. W tym roku nie będę uczestniczyła w tego typu uroczystościach gdyż miesiąc postu spędzę w Polsce ale zabiorę Was w możliwie różne miejsca i różne spotkania organizowane tu w Polsce przez rdzennych muzułmanów - Tatarów.

poniedziałek, 6 czerwca 2016

Menu ramazanowe dzień 1. / Pide ramazanowe

Pide ramazanowe
Pide ramazanowe
Dziś tak jak w zeszłym roku rozpoczynam publikowanie ramazanowego menu. Dlaczego je publikuję? Dlatego iż Ramazan to miesiąc muzułmańskiego postu, który jest  kultywowany przez większość mieszkańców Turcji. Wiem, że moje menu są inspiracją dla Polek, żon Turków, które przygotowują swoim mężom i całym rodzinom kolacje po poście nazywaną iftar. Są również inspiracją dla osób, które poszczą w Polsce.
Ja w tym roku inaczej niż w zeszłym, miesiąc postu Ramazan spędzę w Polsce. Nie ma tu tej odświętnej otoczki jaką mamy w Turcji jednak Polscy Tatarzy wśród, których jestem również mają swoje specjalne zwyczaje związane z Ramazanem. To właśnie je postaram się Wam przybliżyć. 

piątek, 3 czerwca 2016

Sałatka z rzodkiewki / Turp salatası


Sałatka z rzodkiewki / Turp salatası
Sałatka z rzodkiewki / Turp salatası

Jako , że jestem w Polsce a najbardziej lubię gotować warzywa sezonowe postanowiłam dziś przygotować sałatkę z rzodkiewki. W Turcji rzodkiewka mała w wersji takiej jaką kuujemy w Polsce jest rzadko dostępna. Turecka rzodkiewka jest duża i najczęściej je się ją zimą jako dodatek do sałatek obiadowych lub po prostu duże plastry rzodkiewki spryskuje się sokiem z cytryny, posypuje solą i je jako dodatek do kebaba.

środa, 1 czerwca 2016

Libańska sałatka z pomidorami i kuminem

Libańska sałatka z pomidorami i kuminem
Libańska sałatka z pomidorami i kuminem

Zaczynamy nowy miesiąc, bardzo pracowity miesiąc ze względu na wiele wydarzeń zarówno na blogu jak w w moim życiu. Od kilku dni jestem już w Polsce ale niestety wciąż nie mogę dojść do siebie i całkowicie odpocząć. Po tym jak młodsza córka zaraziła się ospą w przedszkolu, starsza nie mogłaby zostać bez odzewu więc następnego dnia po przyjeździe do dziadków do Polski wysypało również starszą. Na szczęście Polska pod względem leków jest dużo bardziej do przodu niż Turcja więc starsza chorowała krócej a raczej wysypka zeszła dużo szybciej i nie swędziała, obyło się też bez gorączki. Teraz obie szaleją na placu zabaw u dziadka w ogrodzie. Niestety spotkania i ogólnie styczność z dziećmi wciąż jeszcze zabroniona.