Strony

czwartek, 29 grudnia 2011

Muhallebili kadayıf czyli kadayıf z masą budyniową

Jest to przepis łączący w sobie 2 różne smaki. Kadayif czyli klasyczne tureckie słodkie i masa budyniowa czyli smak znany na calym świecie. Szczerze mówiac kiedy widzialam ten przepis na zaprzyjaznionym tureckim blogu kulinarnym nie przyciągnął mojej uwagi. Nie przepadamy z meżem za tego typu kombinacjami wolimy smaki typowo tureckie. Ale prośba jest prośba a ja nie umiem odmowić moim czytelnikom więc ten deser zagoscił na naszym stole. Musze się Przyznać że jego smak przeszedl nasze wszelkie oczekiwania. Byl po prostu super. Pyszny. Niebo w gebie :) A oto przepis:

Kadayif z masą budyniową

300gr swieży kadayif (możecie go kupić w sklepach z arabską i turecką zywnoscia. To sa takie cieniusienkie niteczki)
szklanka pokruszonych orzechów włoskich
2 łyżki masła
3 łyżki cukru

masa budyniowa:
litr mleka
szklanka cukru
5 czubatych łyżek mąki
cukier waniliowy
bita śmietana w proszku

sposób przygotowania:
Na początku musimy rozdrobnić kadayif. Należy rwać go na drobne części często podrzucając aby mogł przeschnąć. W dużym garnku rozpuszczamy 2 łyżki masła, wkładamy kadayif wsypujemy cukier i przesmażamy ok 20 minut aż kadayif sie zarumieni. Ciagle mieszamy. Po 20 minutach dodajemy orzechy i smażymy ciągle mieszając jeszcze 10 minut. Zostawiamy aż wystygnie. W innym garnku gotujemy budyń z podanych skladników czyli mleka mąki cukru i cukru waniliowego. Gdy masa zacznie wrzeć gotujemy 5 minut i zostawiamy aż ostygnie. Do zimnej masy wsypujemy bita smietane i miksujemy ok 5 minut. Nastepnie do szklanego naczynia wsypujemy połowę uprażonego kadayifa równomiernie rozkładając po dnie naczynia nastepnie wlewamy masę budyniowa i rozprowadzamy ją po kadayifie. Na koniec wsypujemy pozostałą cześć kadayifa i calość wstawiamy do lodówki. Najlepiej ciasto pozostawic w lodowce na noc aby masa budyniowa dobrze zastyglła.



środa, 28 grudnia 2011

Peynirli poğaça - bułeczki serowe

Te bułeczki jemy w weekendy na śniadanie. A przepis dostałam od koleżanki Turczynki.

Bułeczki serowe

200gr. margaryny
6 lyzek oleju
4 lyzki jogurtu
2 jajka
kilka rodzajów sera (feta, twaróg, żółty ser)
pół pęczka pietruszki
pół pęczka koperku
pół peczka szczypiorku
mąka (co najmniej 2 szklanki)
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka soli

Sposób przygotowania
Margarynę roztopić i ostudzić dodać olej, jogurt, jajko i bialko (żółtko zostawić do posmarowania bułeczek) Dodać ser starty na tarce posiekany drobno koperek, pietruszekę, szczypiorek sól i wszystko wymieszać. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia . Ilość mąki zależy od ilości sera i zieleniny. Mąkę dodawać stopniowo aż ciasto będzie jednolite ale miekkie. Ciasto może być tłuste ale to zgodne z przepisem. Następnie formujemy kuleczki i układamy na blaszce smarujemy żółtkiem i pieczeny 20 minut w piekarniku nagrzanym do 170stopni.
Bułeczki przed włożeniem do piekarnika można posypać sezamem lub czarnuszką.




środa, 21 grudnia 2011

Makaron w sosie beszamelowym na sposob turecki


Dzisiejszy przepis nie jest moze typowym przepisem z kuchni tureckiej jednak Turcy bardzo lubia to danie i czesto jest ono serwowane na przyjeciach. Proste i szybkie wiec kazdy bez problemu moze je zrobic. Dzisiaj proponuje wam zapiekany makaron w sosie beszamelowym.

Zapiekany makaron w sosie beszamelowym

cale opakowanie makaronu ( najlepsze sa rurki)
2 lyzki oleju
3 szklanki tartego zoltego sera (jesli damy kilka roznych rodzajow zoltego sera smak zapiekanki bedzie ciekawszy)
sol
sos beszamelowy:
2 lyzki margaryny
2 lyzki maki
2,5 szklanki zimnego mleka
sol pieprz galka muszkatolowa

Makaron gotujemy w duzej ilosci osolonej wody z 2 lyzkami oleju. makaron nie moze byc calkowiecie miekki. Po odcedzeniu zlewamy zimna woda. Nastepnie przygotowujemy sos beszamelowy. Margaryne rozpuszczamy na patelni i dodajemy make smazymy az maka bedzie miala zloty kolor. Nastepnie dolewamy zimne mleko i szybko mieszamy zeby nie bylo grudek. Mozna tez wymieszac blenderem. Sos nalezy zagotowac az uzyskamy odpowiednia gestosc. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy sol pieprz i galke muszkatolowa i 2 szklanki sera zoltego mieszamy i dodajemy makaron. Po dokladnym wymieszaniu przekladamy do formy i posypujemy pozostalym zoltym serem. Pieczemy w 180 stopniach az ser sie zarumieni.



piątek, 16 grudnia 2011

Bulgur köftesi czyli kotleciki z kaszy bulgur


Te kotleciki zawsze mi smakowały. Ogólnie lubie potrawy bez mięsa, można je jeść z sosem jogurtowym jako samodzielne danie lub jako dodatek do kotleta (tak na polska nutę, w Turcji raczej nikt nie je w ten sposób)


Bulgur köftesi
składniki
szklanka drobnego bulguru (do kupienia w sklepach z orientalna żywnością)
2 łyżki mąki
jajko
łyżeczka koncentratu pomidorowego
sól

sos jogurtowy:
szklanka jogurtu naturalnego
ząbek czosnku
sól

dodatkowo:
roztopione masło do polania
mięta suszona
 ostra papryka pulbiber
 sumak

sposób przygotowania
 Drobny bulgur zalać szklanką wrzątku przykryc i odczekać aż napęcznieje. Dodać mąkę jajko i płaską łyżeczkę soli, koncentrat pomidorowy i ręką zagnieść ciasto. Musze stwierdzic że zagniatanie ciasta trwa dość długo i jest trudne. Jeśli bulgur bedzie za suchy należy dolać kilka łyżek wody. Po zagnieceniu ciasta formujemy małe kulki lub nadajac inny kształt według uznania formujemy kotleciki. W garnu gotujemy wodę solimy ją i na wrzatek wrzucamy kotleciki. Gotujemy ok 10 minut od wypłynięcia kotlecików.
W tym czasie dodajemy zmiażdżony czosnek do jogurtu solimy i dokładnie mieszamy.
 Kotleciki po ostudzeniu podajemy polane jogurtem (gdy polejemy jogurtem gorace kotleciki jogurt sie zetnie) roztopionym masłem posypane papryka miętą i sumakiem.

środa, 14 grudnia 2011

Hünkar beğendi

Hünkar beğendi to danie kuchni osmańskiej. Proste ale bardzo smaczne.

Hünkar beğendi

składniki
0,5kg mięsa pokrojonego w drobne kawałki
cebula
2 ząbki czosnku
łyżeczka koncentratu pomidorowego
2 bakłazany
szklanka mleka
łyzka mąki
łyzka masła
sól
pieprz

sposób przygotowania
Bakłażany myjemy i zapiekamy w piekarniku lub na grilu. Obieramy i studzimy. W tym czasie smażymy mięso do miękkości (jeśli jest to konieczne dolewamy wody i dusimy do miękkości) do miesa dodajemy drobno pokrojona cebule czosnek i smażymy. Dodajemy koncentrat pomidorowy smażymy. Solimy dodajemy pieprz. 
Do garnka wkładamy łyzkę masła roztapiamy i na nim smażymy mąkę gdy zacznie pachnieć dolewamy mleko i gotujemy aż powstanie sos beszamelowy. Sos wlewamy do blendera i dodajemy pokrojone w kostke bakłazany. Mieszamy blenderem na gładką mase. Podając danie na spód talerza nakładamy sos a na sos smażone mięso.





wtorek, 13 grudnia 2011

Kabak tatlısı czli dynia na słodko

Wiem, że w Polsce sezon na dynie i przepisy z niej juz minął ale u nas dynia jest dostepna całą zimę. Turcy przygotowuja ja jedynie na kilka sposobów a najbardziej znany to dynia na słodko. 

Kabak tatlısı

składniki
1kg dyni
3 garści cukru
orzechy włoskie

sposób przygotowania
Dynię obieramy i tniemy na małe kawałki wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na noc w lodówce. Na drugi dzien gotujemy, nie dolewamy wody gdyz wystarczy sok który wypuściła dynia. Gotujemy aż bedzie miękka. Studzimy. Podajemy z rozdrobnonymi orzechami włoskimi. Ja orzychy kroje nożem na małe kawałki.




sobota, 10 grudnia 2011

Zeytinyağlı biber dolması czyli coś dla wegetarian

Tu w Turcji robimy faszerowaną paprykę na dwa sposoby. Z mięsem czyli etli przepis jest tu i wersję bezmięsną z oliwą z oliwek. Ja osobiście lubie je obie gdyż serwowane są na różne sposoby i smakowo bardzo sie różnia. Pierwszą jemy jako danie główne na ciepło z sosem jogurtowym a druga to przystawka i podajemy ją na zimno z sokiem z cytryny.

Zeytinyağlı biber dolması

składniki
10 papryk do faszerowania
szklanka ryżu tu w Turcji używam kirik pirinc
łyżeczka koncentratu pomidorowego
3 cebule
marchew
pęczek koperku
pęczek natki pietruszki
garść suszonych porzeczek (kus uzumu)
garść orzeszków piniowych (cam fisitgi)
sól
pieprz
mięta suszona
sumak
sok z cytryny lub sok z granata
łyżeczka cukru

sposób przygotowania
Papryke myjemy i wyjmujemy gniazda nasienne. Cebulę kroimy w drobna kostkę i sprzesmażamy na oliwie z oliwek dodajemy umyty ryż orzeszki piniowe porzeczki i koncentrat pomidorowy, przesmażamy nastepnie wyłączamy gaz i dodajemy potarkowaną marchew, zieleninę, przyprawy i sok z granata lub cytryny i łyżeczkę cukru. Mieszamy dokładnie aby smaki sie polłączyły. Farsz do papryki powinien byc kwaśny.
Faszerujemy papryke i układamy w garnku. Zalewamy szklanka wody polewamy oliwa z oliwek i gotujemy najpierw na dużym ogniu a gdy woda sie zagotuje na malutkim ogniu ok 30 minut. Podajemy na zimno polane sokiem z cytryny








czwartek, 8 grudnia 2011

Un kurabiyesi czli maślane ciasteczka


Te ciasteczka juz dawno planowałam zrobić tym bardziej że mogę liczyc na pomoc córeczki. Lubimy razem gotować. Chociaż ma dopiero 3 latka świetnie radzi sobie w kuchni :)

Un kurabiyesi
250g masła
szklanka cukru pudru
3 szklanki mąki
wanilia

sposób przygotowania
Składniki mieszamy i zagniatamy ciasto. Trwa to dość długo. Formujemy dowolne kształty i pieczemy ok 10 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni.




wtorek, 6 grudnia 2011

Aszure - deser ze swoją historią

Dzisiaj gotuję deser, który ma swoją historię. Nazywa sie aszure i robi sie go w Dzień Aszura. Oczywiście ze względu na to iż jest przepyszny, sycący, pożywny i bardzo zdrowy robi sie go częściej niż raz w roku. Ja robiłam ten deser pierwszy raz ale wiem że będzie często gościł w naszym domu ponieważ całą rodziną go uwielbiamy.
Nim podam przepis zgodnie z życzeniem jednej z czytelniczek krotko opisze Dzień Aszura.
Jest to ważny dzień dla muzulmanów przede wszystkim odłamu szyickiego. Jest to dziń żałoby gdyż w tym dniu w miejscowości Kerbela został zamordowany wnuk proroka Muhammeda Husein. Co wspólnego z tym wydarzeniem ma deser?
Legenda głosi, że matka Huseina, Fatma kiedy dowiedziala sie, wlasnie gotowala obiad gdy dotarła do niej wiadomość o śmierci syna. Byl to dla niej ogromny szok dlatego do garnka zaczeła wrzucać wszystko co miała pod ręką i tak powstala aszure.
Wlasnie przez to, że do deseru wrzuca sie "dziwne" skladniki moj maż nie jadł go do czasu kiedy sie poznalismy. Ja uwielbiam aszure więc Abdullah sie przełamał i sprobował. Od tej pory to jeden z jego ulubionych deserow.

Skladniki:
garść pszenicy
garść fasoli
garść ciecierzycy
garść kukurydzy
150g orzechów włoskich łuskanych
150g orzechow laskowych łuskanych
150g suszonych fig
150g suszonych moreli
jabłko
150g rodzynek
2 lyzki kandyzowanej skorki pomaranczowej
2 lyzki kandyzowanej skorki cytrynowej
50g suszonych porzeczek (kus uzumu)
50g orzeszkow piniowych (cam fistigi)
granat
cukier
szczypta soli


Sposob przygotowania
Dzień wczesniej należy namoczyć pszenice, fasole, ciecierzyce a następnego dnia zmienic wode i dodajac garść kukurydzy z puszki należy gotować aż pszenica napęcznieje a fasola i ciecierzyca zmiekną. Lekko solimy. Figi i morele kroimy w drobna kostke, skórkę pomaranczową i cytrynową kroimy w kostke lub drobniutkie piorka. Jablko obieramy i rownież kroimy w kostkę. Rodzynki i suszona porzeczke myjemy. Wszystko dodajemy do garnka i gotujemy z pozostalymi skladnikami. Dodajemy szklanke cukru i nadal gotujemy. Potrawa ma miec konsystencje lekko gestej zupy. Gotujemy co najmniej 40 minut. Gdy wszystkie smaki sie polacza sprawdzamy czy deser jest wystarczajaco slodki jesli nie, dosladzamy. Orzeszki piniowe lekko smazymy na patelni w niewielkiej ilosci oleju i dodajemy do garnka. Pozostale orzechy rozdrabniamy w blenderze nie ma to byc jednak proch a male kawalki.
Deser przelewamy do miseczek i studzimy.


Przed podaniem chlodny deser posypujemy rozdrobnionymi orzeszkami i owocami granata.
Po prostu pycha :)


niedziela, 4 grudnia 2011

Zupa Sulejmana

Przepis na tę zupę znalazłam w internecie a oryginał pochodzi z restauracji Daruzziyafe znajdującej sie w Stambule w okolicach meczetu Sulejmana. Typowa zimowa zupa w stylu osmańskim.

Suleymaniye corbasi czyli zupa Sulejmana

składniki
szklanka soczewicy
200g szpinaku
marchew
3ząbki czosnku
łyżka mąki
łyżeczka kuminu
sól
olej

sposób przygotowania
Umytą soczewicę wkładamy do garnka, zalewamy 5 szklankami wody i gotujemy do miękkości. Na patelnię wlewamy olej i przesmażamy na nim startą marchew i drobno pokrojony szpinak. Dodajemy makę i mieszając smażymy jeszcze chwilę. Wszystko wkładamy do garnka z soczewicą. Solimy dodajemy kumin i wycisniety przez praskę czosnek. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jescze 5 minut.



czwartek, 1 grudnia 2011

Et kavurması czyli smażone mięsko

Bardzo lubie tę prostą a jakże smaczną potawę. 

Et kavurması

składniki
300g mięsa pokrojonego w drobną kostkę
2 duże cebule
4 kolorowe papryk (osoby z Polski moga dodac małe papryki)
sól
pieprz 
kumin

Sposób przygotowania
Mięso smażymy aż wyparuje woda dodajemy cebulę i paprykę smażymy aż się zeszkli cebula. Solimy, przprawiamy przykrywamy i dusimy aż mięso będzie miękkie. W naszym przypadku 15 minut. Jeśli to konieczne możemy dolać troche wody.



poniedziałek, 28 listopada 2011

Etli kuru fasulye czyli fasolka po turecku

Na prośbę jednej z czytelniczek podaję przepis na etli kuru fasulye. Potrawa świeża bo wykonana wczoraj wieczorem. Mojemu mężowi (rodowity Turek :)) bardzo smakowała. Więc polecam.
Etli kuru fasulye

2 szklanki fasoli
4 duże cebule
2 papryki sivri biber (osoby robiące danie w Polsce moga dodać jedną małą zieloną paprykę)
duża łyżka koncentratu pomidorowego
300g mięsa pokrojonego w kostke lub kilka kawałków mięsa z kością 
sól
pieprz
kumin
curry

sposób przygotowania
Fasolę moczymy na noc i nastepnego dnia gotujemy ok 15 minut. Odcedzamy. W dużym garnku (polecam szybkowar) obsmażamy na oleju mięso aż wypuści wodę. Dodajemy pokrojona w kostkę cebulę i paprykę. Smażymy aż cebula się zeszkli. Dodajemy koncentrat i smażymy aż zacznie pachnieć. Dodajemy fasolke i mieszamy. Wlewamy tyle wrzatku aby fasola byla przykryta wodą. Solimy i przyprawiamy pieprzem kuminem i płaską łyżeczką curry. Zamykamy garnek i gotujemy ok 20minut w szybkowarze a w normalnym garnku ok 45minut w zależności od rodzaju fasoli.
Tu w Turcji podajemy fasolkę z pilawem i jogurtem lub surówką. Niektórzy np. mój mąż lubią kurufasulye z surową cebulą. To podobno tradycyjny turecki duet fasolka i cebula, kuru fasulye i kurusogan.








sobota, 26 listopada 2011

Kremalı şehriye çorbası. Zupa z makaronem i kremówką

Pisałam już że tureckie zupy są inne niż polskie. Ale jeśli ktoś odważy się skosztować to zapraszam :) Jest pyszna.

Kremalı şehriye çorbası

składniki
0,5 szklanki arpa seriye (to rodzaj drobnego makaronu, dla osób gotujących w Polsce polecam każdy drobniutki makaron)
1łyżka koncentratu pomidorowego (osoby mieszkajace w Polsce i mające dostęp do sklepów tureckich lub innych z orientalna żywnością polecam zaopatrzyć się tam w turecki koncentrat pomidorowy jest gęsty i dużo lepiej smakuje)
śmietanka kremówka (200ml)
2łyżki oleju
kilka gałązek koperku
sól

sposób przyrządzania
Do garnka wlewamy olej i wkładamy koncentrat pomidorowy. Przesmażamy aż koncentrat zacznie pachnąć. Wlewamy 4 szklanki wody gotujemy. Gdy zacznie wrzeć wsypujemy makaron , wlewamy śmietankę i gotujemy aż makaron bedzie miękki solimy i wyłączamy ogień. Drobno siekamy koperek i posypujemy nim zupe przed podaniem.



piątek, 25 listopada 2011

Kısır czyli turecka sałatka z kuskusem

Kisir czyli turecka salatka z bulguru lub kuskusu

skladniki
szklanka kuskusu lub ince bulguru
srednia cebula
peczek szczypiorku
peczek pietruszki
peczek koperku
2 pomidory
2 ogorki
czubata lyzeczka koncentratu pomidorowego
sol
pieprz
mieta
oliwa z oliwek
sok z cytryny lub sok z granata nar ekşisi

sposob przyrzadzania
Kuskus lub ince bulgur umyc i zalac 1szklanka wrzatku, szczelnie przykryc i zostawic az napecznieje. Cebule drobniutko pokroic przesmazyc na oleju. Gdy cebulka badzie miala zloty kolor dodac koncentrat pomidorowy i przesmazyc. Cebulke z koncentratem dodac do napecznialego kuskusu i dokladnie wymiesza. Zaczekac az wystygnie. Zielenine posiekac, pomidory i ogorki pokroic w drobna kostke. Kiedy kusus bedzie zimny dodac warzywa przyprawy i sok z cytryny dokladnie wymieszac i wstawic do lodowki. Pol godziny w lodowce wystarczy zeby wszystkie smaki zmieszaly sie.



czwartek, 24 listopada 2011

Patates salatası czyli sałatka ziemniaczana

Dziś jedna z moich ulubionych salatek. Kiedys na moim pierwszym blogu podawałam jej wersję podstawową na zielono której przpis jest nastepujący

Patates salatası czyli sałatka ziemniaczana

skladniki
5 dużych ziemniaków
pęczek szczypiorku
pęczek koperku
pęczek pietruszki
sałata lodowa
sos:
sok z cytryny lub sok z granata
oliwa z oliwek
czosnek
przyprawy: pieprz, papryka ostra (pul biber), mięta

sposób przyrządzania
Ziemniaki gotujemy bez obierania, po ugotowaniu wkladamy do zimniej wody i po kilku minutach z łatwoscią obieramy. Kroimy w średniej wielkosci kostkę. Zieleninę drobno siekmy i dodajemy do ziemniaków. Oliwę, sok z cytryny lub granata, zmiazdzony czosnek i przyprawy mieszamy i pozostawiamy na 15 minut. Sos dodajemy do ziemniakow i zieleniny dokladnie mieszamy i gotowe :)


A tak wygląda moja wersja full wypas :) Jest bardziej kolorowa bo dodaję do niej startą małą marchewkę i drobno posiekaną czerwoną kapustę. W smaku również jest lepsza.



sobota, 19 listopada 2011

Fırında patlıcanlı köfte czyli udana para bakłażan i kotleciki

Tydzień temu obchodziliśmy w Turcji Święto Ofiarowania. Co to za święto możecie poczytać na moim drugim blogu. Tu napisze jedynie, że nieodłączne w czasie tego świeta jest jedzenie mięsa. U nas w domu również pojawiło się mięso z kurbana więc jako że potrafię wykorzystac każdą ( no może prawie każdą) sytuacje na swoją korzyść upichciłam kilka nowych potraw. Muszę się przyznać i pochwalić że odkąd gotuję potrawy tureckie ( a trwa już to ok 6 lat) jedynie kilka razy zrobiłam coś czego mój mąż nie chciał jeść :) Myslę że to nie tylko moja zasługa ale a może przede wszystkim kuchni tureckiej i jej przepysznych potraw. Przepisy na moje nowości znajduje przede wszystkim w internecie na kilku blogach ktore obserwuję (lista tych blogów jest na moim drugim blogu) od koleżanek i z książek kuchrskich które tu zakupiłam.

Moja dzisiejsza potrawa pochodzi stąd i zniknęła tak szybko z talerzy jak się pojawiła. To wspaniała potrawa na obiad dla wielbicieli bakłażana gdyż jest on prócz mięsa drugim przewodnim smakiem.
A więc do dzieła!

Fırında patlıcanlı köfte

składniki
4 bakłażany
250g tłustego mięsa baraniego mielonego
250g chudej wołowiny mielonej
cebula
duża zielona papryka (u nas używamy 6 małych chilli)
2 duże pomidory
sól
pieprz
papryka w proszku

sposób przyrządzania
Bakłażany obieramy wzdłuż pozostawiając skórę co drugi pasek. Kroimy w taarki grubości 2 cm i wkładamy na 30 minut do osolonej wody aby pozbyć sie goryczy. W tym czasie przygotowujemy kotleciki. Cebulę kroimy w drobna kostke dodajemy do mięsa, solimy, przyprawiamy pieprzem i papryką w proszku. Dokładnie mieszamy ok 10 minut aż masa bedzie jednolita. Jesli ktoś nie lubi zapachu mięsa baraniego może dodać ząbek czosnku a jesli ktoś nie lubi smaku baraniny może zastąpić ja tłustym mięsem wołowym. Z mięsa robimy malutkie kotleciki.
Formę, w której upieczemy potrawę smarujemy olejem. Na spód układamy bekłażany uprzednio dokładnie wyciśniete aby pozbyc się gorzkiej wody. Na bakłażany układamy kotleciki. Na kotleciki pokrojone w ósemki pomidory i papryke pokrojona w małe kawałki. Wszystko polewamy lekko olejem a na dno formy wlewamy szklankę wody. Pieczemy aż kotleciki się zarumienią. Jesli macie czas piec należy w 150 stopniach jesli spieszycie się to w 180 stopniach. Potrawę podajemy z sosem (sokiem z warzyw i mięsa) jaki powstał na dnie formy.






niedziela, 13 listopada 2011

Tavuk çorbası czyli zupa z kurczaka


 Nie oszukujmy sie zupy tureckie w niczym nie przypominają zup polskich. Które są lepsze? Wszystko zależy od tego kto co lubi. Ja jednak śmię twierdzić że dzisiejsza propozycja to przepis dla odważnych gdyż jest to zupa z kurczakiem na kwaśno. Ciekawi mnie czy ktoś się skusi :) 

tavuk çorbası

składniki:
jedno całe udo z kurczaka
5 szklanek wody
2 ząbki czosnku
sok z jednej cytryny
żółtko
sól
pieprz

sposób przyrządzania
Udo zalać wodą i gotować do miękkości. Wyjać mięso, zdjąć sórę i oddzielić od kości, drobno pokroic. Wywar przecedzić przez sito aby był czysty i włożyć mięso, zagotować. W małej miseczce zrobic sos czyli wymieszać żółtko, sok z cytryny i zmiażdżony czosnek. Sos wlać na gotujacy się wywar ciągle mieszając. Wywar zmieni kolor. Zdjąć z ognia posolić dodać świeżo zmielony pieprz i spróbować czy zupa jest wystarczająco kwaśna. Jeśli nuta kwasowości nie jest głównym smakiem zupy należy dodać jeszcze soku z cytryny. Dla wielbicieli wrażeń polecam dosypać do talerza ostrą paprykę pul biber.

Na zdjęciu są dwie wersje zupy. Na ostro - mego męża i moja łagodna.


sobota, 12 listopada 2011

Niebo w gębie czyli Hasan Pasa Koftesi

Jedna z czytelniczek poprosiła mnie o przepis na Hasan Pasa koftesi. Słyszałam o nich i wiedziałam jak wyglądają ale nigdy ich nie robiłam i to mój błąd. Są po  prostu przepyszne. Mój mąż nie przepada za ziemniakami dlatego nie robiłam ich wcześniej ale nawet on był zachwycony smakiem tej potrawy.

Hasan Pasa koftesi

składniki:
0,5kg mięsa mielonego
cebula
2duże ząbki czosnku
4 pomidory
pół pęczka natki pietruszki
bułka
100g sera żółtego
4ziemniaki
trochę mleka
sól
pieprz


sposób przyrządzania
Zaczynamy od kotlecików. Do mięsa dodajemy drobno pokrojoną cebulę, czosnek, pomidor bez skóry, natke pietruszki i suchą bułkę ( ja dodałam bułkę tartą) sól pieprz. Mieszamy wszystko dokładnie ręką przez co najmniej 5 minut. Odstawiamy aby smaki sie połączyły. Przygotowujemy piure ziemniaczane. Ziemniaki obieramy gotujemy dodajemy mleko sól. Ja ziemniaki gniotłam blenderem aby była jednolita masa. Pomidory kroimy w cienkie plastry i ukladamy na blaszce w ktorej upieczeny potrawę. Na pomidory ukladamy  kotleciki wielkosci małej cytryny. W kotlecikach robimy dołek i wkładamy do każdego dołka troche żółtego sera. Zapiekamy je aż się zarumienią. Następnie układamy na kotleciki piure ziemniaczane. Ja położyłam troszkę sera również na ziemniaki. Zapiekamy w piekarniku jeszcze 5-10 minut. Podajemy z surówką




P.S. Iloş, oczywiście zrobię etli kuru fasulye.
Jeśli są potrawy które chcielibyście abym zrobiła piszcie.

środa, 2 listopada 2011

Köfte czyli tureckie kotleciki

Mięso w mojej kuchni nie jest dominującym produktem ale od czasu do czasu człowiek ma chęć na coś bez warzyw wtedy robię kotleciki. Ja smażyłam je na oleju ale jeśli ktoś ma grila na prąd to polecam zrobić griliwane. Lepiej smakuja i nie są tluste.

składniki:
500gr mięsa mielonego wołowego
cebula
2 ząbki czosnku
bułka tarta
jajko
pietruszka
kumin rzymski
sól
pieprz

sposób przyrządzania
Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek miażdżymy, pietruszkę drobno kroimy i dodajemy wszystko do mięsa. Przyprawiamy, dodajemy jajko i dużą garść bułki tartej i dokładnie mieszamy. Jeśli mięso bedzie suche dodajemy trochę wody. Odstawiamy na ok 4 godziny do lodówki. Formujemy malutkie płaskie kotleciki i smażymy z obu stron.


niedziela, 30 października 2011

Bakłażan to jest to!

Bakłażan to chyba najpopularniejsze warzywo w Turcji. Jakbym zaczęła podawac przepisy na potary z bakłażanem to zajęłoby mi to ponad miesiąc a może jeszcze dłużej. Będę je jednak serwować co jakiś czas żeby Was nie zanudzić. Dziś w menu mamy patlican yemegi czyli w tłumaczeniu potrawa z bakłażana :)

składniki:
3 długie bakłażany
3 pomidory
3 papryki charleston (w Polsce można dodać jedna dużą papryke zielona z tych mięsistych)
300gr mięsa wołowego pokrojonego w kostke
2 ząbki czosnku
cebula
sól
pieprz
kumin rzymski


sposób przyrządzania
Bakłażany obrać pokroić w grubsze talarki i włożyć do miski z osoloną wodą aby pozbyć się goryczki. Powinny tam poleżeć ok 30 minut. W tym czasie obieramy cebulę i kroimy w kostkę. Papryke rownież kroimy w kostke. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy jak pozostale warzywa. Czosnek również drobno kroimy. Do garnka wlewamy 2 łyzki oliwy i smażymy na niej mięso. Mięso najpierw pusci wode wiec należy przesmażyc aż woda prawie całkowicie wyparuje. Przed całkowitym wyparowanoem wody dodajemy cebule papryke i czosnek. Przesmażamy aż cebula lekko sie zeszkli. Dodajemy pomidory przykrywamy i dusimy pod przykryciem ok 5 minut. nastepnie dodajemy przyprawy i wyciśnięte z wody bakłażany. Nie mieszamy. Przykrywamy i dusimy ok 15 minut. Jeśli pomidory puszczą mało soku należy dolać troche wody. Potrawę mieszamy i dusimy jeszcze 10 minut aż bakłażan bedzie miękki.
Dla ozdoby potrawę można posypać natką pietruszki.
Podajemy ją z ryżem tu nazywanym sade pilav i jogurtem. Dla wielbicieli chłodnika polecam turecką wersję czyli dżadżyk (jogurt ogórek czosnek i troszke soli)


sobota, 29 października 2011

Sałatka jajeczna czyli co nieco na śniadanie

Tę sałatkę jemy na śniadanie zamiast zwykłych gotowanych jajek. Wyda się Wam ona troche inna niż typowa polska sałatka gdyż brak w niej tak popularnego w Polsce majonezu. Tu u nas majonez od niedawna gości na tureckich stołach i nie jest zbyt popularny. Używa sie go do potraw pochodzących z innych krajów. Kuchnia turecka świetnie funkcjonuje bez niego a w zamian proponuje bardzo zdrową oliwę z oliwek, której ci u nas dostatek.

Sałatka jajeczna

5 jajek
mały pęczek szczypiorku
mały pęczek pietruszki
mały pęczek koperku
sól
pieprz
ostra papryka pulbiber 
mieta suszona lub świeża
oliwa z oliwek


Ugotowane na twardo jajka obieramy i kroimy na małe kawalki. Zielenine drobno siekamy i dodajemy do jajek. Przyprawiamy i polewamy oliwą. Odstawiamy na 15 minut aby smaki się połączyły.


środa, 26 października 2011

Zeytinyağlı lahana sarması czyli tureckie gołąbki


Dziś mam przepis na nietypowe gołąbki. Nietypowe bo robione na sposób turecki. Różnica jest taka, że tureckie są bez mięsa. Oczywiście jest również turecka wersja z mięsem ale przedstawie ją innym razem.
Teraz w ramach wyjaśnienia napiszę co to jest to zeytinyağlı. Tak okresla się wszystkie warzywne potrawy przyrządzane bez mięsa. A w dokładnym tłumaczeniu znaczy to "z oliwą" gdyż do wszystkich potraw bezmięsnych dodajemy oliwę z oliwek, która wspaniale wzbogaca smak.
Potrawa turecka i polska różnią się dodatkowo wyglądem. Turecka wersja jest mała i cieniutka gdyz jest spożywana w formie przekąski.

Zeytinyağlı lahana sarması
składniki:
średnia główka kapusty
szklanka ryżu
2 cebule
 mały pęczek pietruszki
mały pęczek koperku
sól
pieprz
cukier
sok z granata
sumak
mięta
garść orzeszków piniowych
garść suszonych porzeczek
oliwa z oliwek

sposób przyrządzania
Kapustę parzymy i rozdzielamy liście. Każdy liść dzielimy na pół wycinajac twardy środek. Przygotowujemy farsz. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na oliwie z oliwek. Dodajemy ryż orzeszki, porzeczki sól pieprz łyżeczkę cukru. Smażymy jeszcze ok 7 minut. Po zdjęciu z ognia dodajemy zieleninę sumak i sok z granata. Następnie zawijamy farsz w liście kapusty. Sarma ma być krótka i nie bardzo gruba.
Na dnie garnka ukladamy pozostałości z liśći katusty i na to sarmę. Sarmę należy przykryć talerzem aby za mocno nie napęczniała i się nie rozwaliła podczas gotowania. Zalewamy do połowy wodą i gotujemy ok 30 minut. Podajemy na zimno. 
W smaku potrawa powinna byc lekko kwaśna ze słodką nutką.


niedziela, 23 października 2011

Özbek pilavı czyli pilaw uzbecki

Nie chce nudzić potrawami na jedno kopyto wiec będzie różnorodnie. Dziś jeden z moich ulubionych pilawów. Pochodzi z kuchni Azji Środkowej. Nauczyłam sie go robić od koleżanki z Taszkentu. Pilavem nazywamy w Turcji potrawę z ryżem, bulgurem (kasza z pszenicy) lub arpa şehriye. O pilawach napisze więcej przy okazji podawania przepisów na ich podstawowe wersje. A teraz zapraszam do gotowania.

Özbek pilavı czyli pilaw uzbecki

skladniki
0,5 kg mięsa pokrojonego w kostkę: najlepiej cielęcina lub jagnięcina ale jeśli ktos woli coś dietetycznego to polecam pierś z kurczaka ( ja robię z kurczakiem)
cebula
0,5 kg marchwi
2 szklanki ryżu
sól, pieprz i  
czubata łyżeczka curry
4 łyżki oleju

sposób przyrządzania
mieso smażyc na oleju aż wypuści całą wodę następnie dodać pokrojoną w kostkę cebulę smieszając smażyć dalej. Marchew pokroic w krotkie słupki i dodać do mięsa smażyć dalej często mieszając. Zagotowac wodę i wrzątek wlać do mięsa wody musi byc tyle żeby marchew sie swobodnie utusila. Osolić i dodac przyprawy. Na koniec dodac dobrze umyty ryż. Rozlożyc go na mięsie i  w razie potrzeby zalać wrzatkiem, wody ma być tyle zeby ryz byl przykryty. Kiedy zacznie wrzeć przykryć talerzem i szczelnie pokrywką. Ogień musi być minimalny.tak gotowac 20 minut i odstawic na 10 minut. Przed podaniem wymieszać.



sobota, 22 października 2011

Surówki Turcją pachnące!

Zgodnie z życzeniem podaje przepisy na surówki:

Coban salatasi czyli salatka pasterska

skladnki:
pomidor
ogorek
cebula
pietruszka
papryka
oliwa z oliwek
sol
sumak
nar eksisi czyli koncentrat soku z granata lub sok z cytryny

sposob przyrządzania
Wszystkie skladniki pokroic w drobna kostke, natke pietruszki drobno siekamy. Solimy dodajemy oliwe i lyzke soku z granata lub sok z cytryny sumak. Mieszamy i zostawiamy na 20 minut aby smaki sie wymieszaly.



Mevsim salatasi czyli salatka na kazda pore
Jest to surowka najczesciej serwowana do obiadu. Tak naprawde przyzadzajac ja mozna uzyc wszystkich swiezych warzych jakie posiadamy. Zima surowka jest bardziej zielona a latem ze wzgledu na swieze przepyszne pomidory bardziej czerwona.

skladniki:
salata
szczypior
koperek
natka pietruszki
ogorek
pomidor
marchew
fioletowa kapusta (zaskocze Was ale wlasnie wylecialo mi z glowy jak mowimy po polsku na ciemna kapuste)
oliwa z oliwek
sok z granata lub sok z cytryny
sumak
sol

sposob przyrządzania:
Salate drobno siekamy lub drobno rozrywamy, szczypiorek, koperek, pietruszke drobno siekamy, ogorek i pomidor kroimy w drobna kostke. Kapuste szatkujemy, marchew scieramy na tarce o duzych oczkach.
W zaleznosci co bardziej lubimy lub jaki kolor surowki chcemy otrzymac danego skladnika mozemy dodac wiecej lub mniej.
Dodajemy oliwe, sok z granata lub sok z cytryny solimy mieszamy i podajemy po 20 minutach gdy smaki sie juz wymieszaja.


Sogan salatasi czyli salatka cebulowa

skladniki:
kilka duzych cebul (najlepiej w kilku kolorach ja uzylam czerwonej i slodkiej bialej)
duzy peczek pietruszki
pomidor
sol
sumak (turecka przyprawa do suruwek)
sok z granata
sok z cytryny
pieprz

sposob przyrządzania
Najpierw musimy pozbyc sie goryczki z cebuli. Kroimy ja w drobne piorka mocno solimy i pozostawiamy na 5 minut. Mieszamy reka wyciskajac sok ktory zawiera goryczke. Myjemy i osuszamy na papierowym reczniku. Kroimy pomidory, siekamy drobno natke pietruszki i mieszamy skladniki. Polewamy oliwa, sokiem z granata, kropimy sokiem z cytryny lekko solimy, dodajemy sumak i pieprz mielony. Wszystko mieszamy i jak zwykle czekamy 20 minut zeby smaki sie wymieszaly


Jesli ktos ma ochote wypróbowac sumak można go kupic na moich aukcjach na allegro

Oprócz surówek można uzywać sumak i sok z granata do potraw z oliwa tzw zeytinyagli. Juz niedlugo przepis na tureckie gołąbki własnie z sumakiem i sokiem z granata. 

piątek, 21 października 2011

Biber dolması czyli faszerowana papryka na sposób turecki


Postanowiłam że podzielę się moimi przepisami na durszlaku i tak zrobiłam. Wczoraj pokazał się pierwszy  post. Jakie było moje zaskoczenie widząc ponad 100 wejść jednego dnia. Ciekawe czy to zasługa baklawy czy ogólnie kuchni tureckiej a może po prostu zdjecia które zamieściłam. Zobaczymy czy dolma też zrobi furorę. A uwierzcie mi że smakiem może przewyższyć baklawe. W końcu baklawa to tylko ciasto orzechy i baaaardzo słodki syrop a faszerowana papryka to bomba smaku :)

W ramach wstępu chce napisac co nie co o potrawie która zaprezentuję. Porównując ją z faszerowana papryka jaką jadłam w Polsce różni sie przede wszystkim rodzajem papryki. Tu w Turcji do faszerowania nie używamy dużych mięsistych papryk a małe zielone papryczki o nazwie dolmalik biber czyli papryczki do faszerowania. Nie maja one słodkiego posmaku a raczej są troszke cierpkie. Słodki smak papryki zmienił by zamierzany smak potrawy.
W Polsce paprykę faszerujemy dużą ilością mięsa małą ryżu. W Turcji proporcje są raczej pół na pół lub przewaga ryżu. Jest również wersja bezmięsna podawana na zimno ale ją przedstawie innym razem.
W tureckiej dolmie ważne są również przyprawy. Nie jakieś tam mieszanki typu wegeta a prawdziwe suszone zioła. To one nadadzą potrawie smak i aromat bez nich potrawa będzie mdła i niesmaczna. Ważny jest również koncentrat pomidorowy.
Ale do rzeczy oto przepis:

Biber dolmasi czyli faszerowana papryka na sposób turecki

składniki:
kilogram papryki do faszerowania 
300gr mięsa mielonego
2 garści ryżu
2 garści kaszy kuskus
cebula
łyżka koncentratu pomidorowego
łyżeczka suszonej mięty
łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
dla wielbicieli ostrości polecam paprykę w płatkach pul biber
sól
pieprz

sposób przyrządzania
Papryke umyć i wyjąć gniazda. Nastepnie przygotowyjemy farsz mieszając wszystkie składniki czyli: mięso mielone, ryż, kuskus, drobno pokrojona cebula, zioła, koncentrat pomidorowy, sól, pieprz. Należy wlać również pół szklanki wody. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy aby smaki sie połączyły i faszerujemy paprykę. Układamy ją w płaskim ale szerokim garnku i zalewamy lekko osolona wodą. Dla wielbicieli dobrze przyprawionych potraw polecam rozpuszczenie w wodzie łyżki koncentratu pomidorowego.
Gotujemy ok 30 minut. My tu w Turcji jemy dolmę z sosem jogurtowo czosnkowym czyli mieszamy jogurt z odrobina wody i dodajemy rozgnieciony czosnek. ( Nie dodajemy majonezu który popsuje naturalny smak jogurtu)







czwartek, 20 października 2011

Baklawa czyli to z czego Turcja slynie najbardziej

Ostatnio czytam polskie blogi kulinarne i widze ze coraz bardziej popularne jest tu ciasto filo, ktorego wlasnie uzywalam do wypieku baklawy.
W Turcji mamy 2 rodzaje tego ciasta. Jedno jest do wyrobow slonych i nazywa sie boreklik yufka drugie zas to baklawalik yufka i jest to specjalna bardzo cieniutka yufka do baklawy.
Na specjalne zamowienie mojej rodzinki przywiozlam im kilka rodzajow roznego ciasta filo. Oczywiscie tego na baklawe rowniez. Musze jednak ostrzec osoby ktore beda chcialy same upiec baklawe, bardzo wazny jest rodzaj masla my uzywalysmy tego o duzej zawartosci tluszczu chyba 82% ale i ono sie do baklawy nie nadaje. Najlepsze jest maslo klarowane gdyz nie zawiera dodatkowo mleka czy serwatki. A teraz juz bardzo prosty przepis na baklawe z ciasta filo.

Baklawa z gotowego ciasta filo

Skladniki:

opakowanie ciasta filo (ja mialam 800g)
400g masla klarowanego
250g orzechow wloskich

syrop:
5szklanek cukru
4szklanki wody
kilka kropel soku z cytryny

Sposob przyrzadzania

Najpierw gotujemy syrop. Wode i cukier wsypujemy do garnka i gotujemy gdy zacznie wrzec dodajemy kilka kropel soku z cytryny i gotujemy 5 minut. Zdejmujemy z ognia.

Duza kwadratowa blache smarujemy maslem i reszte masla topimy.
Na wysmarowana blache ukladamy jedna warstwe ciasta i na nia nastepna i jeszcze jedna. Po trzech warstwach smarujemy maslem. Ciasto jest cieniutkie wiec ukladanie kazdej warstwy zajmuje duzo czasu ale jest to konieczne gdyz nada chrupkosc baklawie.
Co 3 warstwy ciasta smarujemy maslem a co 15 warstw posypujemy wczesniej rozdrobnionymi orzechami wloskimi. Jesli orzechy rozdrabniamy w blenderze uwazajmy zeby nie rozdrobnic ich na pyl. Jedzac musimy czuc kawalki orzechow.
W opakowaniu ciasta mamy 40 warstw wiec beda 2 warstwy orzechow.
Gdy wszystkie warstwy mamy ulozone ciasto kroimy w male kwadraty i polewamy maslem ktore nam zostalo.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok 15 minut. Baklawa ma sie zarumienic. Gdy sie upiecze i lekko ostygnie polewamy ja syropem i zostawiamy na kilka godzin. Gdy syrop wsiaknie i baklawa ostygnie mozemy juz jesc.
Moja baklawa jest w kropki to wlasnie przez maslo ktore mialo w sobie mleko czy cos takiego. Klarowane maslo nie zepsuje wygladu baklawy.

poniedziałek, 17 października 2011

Deser z pigwy

Deser z pigwy

   4 duze pigwy
2 szklanki cukru
woda
opakowanie smietanki kremowki 30% (lub wiecej)
orzechy wloskie lub pistacje

sposob przyrządzania

Pigwe nalezy obrac i zeby nie ciemniala wkladamy ja do wody z odrobina soku z cytryny. Przekrajamy je na pol wydrazamy gniazda, ktorych nie wyrzucamy. Potrzebujemy garnek z szerokim dnem w ktorym ukladamy pigwy. Posypujemy je 2 szklankami cukru i zalewamy woda. Woda ma je przykryc do polowy. Gniazda rowniez wkladamy do garnka one wlasnie zapewnia nam piekny czerwony kolor pigwy. Nastepnie gotujemy na malym ogniu 1,5 godziny. Studzimy. Kremowke ubijamy i zimna pigwe podajemy z ubita smietana, posypujemy ja rowniez pokruszonymi orzechami wloskimi.


środa, 12 października 2011

Ezogelin çorbası czyli zupa na ostro

Dzisiaj podam Wam przepis na pyszną zupę turecką. Jedna z moich ulubionych. Ezogelin çorbasi to rownież zupa na bazie soczewicy ale opóocz niej dodajemy ryż. Bardzo ważne są tu rownież przyprawy gdyż powinna to być zupa ostra. A oto przepis:

Ezogelin çorbasi

skladniki
szklanka czerwonej soczewicy
garść ryżu
marchew
cebula
lyżka koncentratu pomidorowego
sol
łyżeczka ostrej papryki
łyżeczka suszonej miety
lyzka masla

sposób przygotowania
Cebule pokroić w bardzo drobna kostkę. Marchew zetrzeć na tarce. Warzywa smażyc na lyzce masła w głębokim garnku. Gdy zeszklą się należy dodać koncentrat pomidorowy i smażyć jeszcze kilka minut ąż koncentrat zacznie pachnieć. Wlać wodę 6 szklanek dodać umytą soczewicę i ryż gotować aż skladniki zmiękną. Na koniec zupe solimy i przyprawiamy ostra papryką i miętą. Odstawiamy z ognia do przestygnięcia (10 minut)


wtorek, 11 października 2011

Simit czyli coś bez czego nie byłoby Turcji :)

Turcja dla mnie kojarzy sie przede wszystkim z simitem i simitczi. Simitczi to pan który sprzedaje simity :) Nosi je na glowie i głośno krzyczy SIMIIIIIIIITT! Często budził nas jego głos jeszcze w starym domu. Bengusia jak go tylko usłyszała mówiła że chce simita i biegła do drzwi. Potrafiła zjeść całego. My również je lubimy. Są częścią typowo tureckiego śniadania. 
skladniki:

szklanka ciepłego mleka
pół szklanki oleju
2 łyżeczki cukru
szczypta soli
opakowanie suchych drożdży
maka
(mąki należy dodać tyle aby wyrobione ciasto bylo miekkie i nie kleiło sie do ręki)
1jajko
sezam

sposob przyrządzania

Mleko olej cukier i sól mieszamy w głębokim naczyniu. W drugim naczyniu mieszamy mąkę (2 szklanki) i suche drożdze następnie do skladników płynnych stopniowo dodajemy skladniki suche ciagle mieszajac by sie połączyly i ugniatamy ciasto aż bedzie miekkie. Jesli okaze się że ciasto jest za rzadkie należy stopniowo dosypać jeszcze trochę mąki ciagle ugniatając.
Dobrze wyrobione ciasto odstawiamy do wyrosniecia. Gdy podwoi swoja objętość dzielimy je na części i formujemy simity nastepnie jedna strone smarujemy rozbeltanym jajkiem i obsypujemy sezamem. Pieczemy ok 20 minut w rozgrzanym do 170 stopni piekarniku. Długość pieczenia zależy od piekarnika . Gdy simity zarumienią się znaczy to że są gotowe.


Simity można kupić wszędzie. Nawet na bazarze.

poniedziałek, 10 października 2011

Mercimek köftesi czyli potrawa w sam raz dla bezmięsnych

Dzisiaj dawno już obiecany przepis na mercimek koftesi.
Jest to potrawa bardzo lubiana przez wszystkich Turków. Robi sie ją bardzo łatwo ale muszę przyznać że nigdy jej w Polsce nie robiłam ze względu na to iż mały bulgur (ince bulgur) jest dostępny jedynie w sklepach z orientalną żywnością. Można spróbować zrobić mercimek koftesi z ogólnodostępnym w Polsce kuskusem ale trzeba pamiętać że wchłania mniej wody niż bulgur więc ilość wody podaną w przepisie należy zmniejszyć o pół szklanki lub zwiększyć ilość kuskusu.
Mam nadzieję że ta wegetariańska wersja kofte Wam również będzie smakowała.

Mercimek Koftesi

szklanka ince bulguru lub 1,5szklanki kuskusu
2 szklanki czerwonej soczewicy
4 szklanki wody
łyżeczka soli
łyzeczka ostrej papryki w płatkach
pęczek szczypiorku
pęczek pietruszki
łyżka koncentratu pomidorowego
2 łyżki margaryny lub oleju
cebula

sposób przygotowania
Soczewicę myjemy i gotujemy w 4 szklankach wody. Gdy zrobi się żółta a woda wyparuje zdejmujemy z ognia wsypujemy bulgur lub kuskus mieszamy przykrywamy szczelnie pokrywką i zostawiamy na 15 minut. W tym czasie kroimy cebulę w drobna kostke i smażymy na margarynie lub oleju. Gdy cebula się zeszkli dodajemy koncentrat pomidorowy i przesmażamy aż koncentrat zacznie pachnieć. Zdejmujemy z ognia i dodajemy przyprawy. Zieleninę bardzo drobno siekamy. Przesmażoną cebulkę i zielenine dodajemy do ostudzonej masy z soczewicy i bulguru. Dokladnie mieszamy i formujemy małe kotleciki kofte.
Danie gotowe. Smacznego :)



niedziela, 9 października 2011

Tureckıe śniadanie i przepis na poğaça

Na starym blogu miałam post o takim własnie tytule. Dodam go i uaktualnię

Sniadanie to podstawowy i bardzo ważny posiłek który ma zapewnic uczucie sytości aż do południa więc ważne jest aby sniadanie było zróżnicowane i bogate w witaminy minerały i mikroelementy. Moim zdaniem takie wlasnie jest sniadanie srodziemnomorskie a takim właśnie jest śniadanie tureckie. Jego podstawą są różnego rodzaju sery białe i żółte, jajko, ogórek, pomidor, papryka, oliwki czrne i zielone, parowki, salami, różnego rodzju dżemy no i oczywiscie miód. Do tego pieczywo: chleb buleczki (poğaça), börek i simit. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie :) A to nasze sniadani:









 Chciałam co nie co napisać o tureckich kiełbaskach sucuk i serze plesniowym który gości na naszym stole. 
Tureckie kielbaski w niczym nie przypominaja polskich. Je się je jedynie na ciepło. My lubimy smazone w plasterki.  Co do sera plesniowego taki francuski jest tu bardzo drogi więc mój teść robi własny ser pleśniowy. Przepis podam w następnym poście. 
A teraz filmik jak powinno się jeść sucuk na sposób turecki :) prezentuje oczywiście Bengusia.

 

A oto przepis na buleczki zwane po turecku poğaça
skladniki
pol kostki margaryny
pol szklanki oleju
szklanka jogurtu
2 jajka
sol
lyzeczka proszku do pieczenia
lyzeczka octu
5 szklanek maki
nadzienie:bialy ser i pietruszka sol

Sposob przyrzadzania
Margaryna olej jogurt jajko i bialko sol ocet wymieszac i stopniowo dodawac make z proszkiem do pieczenia wymieszac i podzielic ciasto na 30 czesci kazda czesc lekko rozwalkowac lub na rece rozciagnac rozlozyc farsz skleic boki posmarowac zoltkiem i piec w temperaturze 180 stopni