Strony

czwartek, 29 grudnia 2011

Muhallebili kadayıf czyli kadayıf z masą budyniową

Jest to przepis łączący w sobie 2 różne smaki. Kadayif czyli klasyczne tureckie słodkie i masa budyniowa czyli smak znany na calym świecie. Szczerze mówiac kiedy widzialam ten przepis na zaprzyjaznionym tureckim blogu kulinarnym nie przyciągnął mojej uwagi. Nie przepadamy z meżem za tego typu kombinacjami wolimy smaki typowo tureckie. Ale prośba jest prośba a ja nie umiem odmowić moim czytelnikom więc ten deser zagoscił na naszym stole. Musze się Przyznać że jego smak przeszedl nasze wszelkie oczekiwania. Byl po prostu super. Pyszny. Niebo w gebie :) A oto przepis:

Kadayif z masą budyniową

300gr swieży kadayif (możecie go kupić w sklepach z arabską i turecką zywnoscia. To sa takie cieniusienkie niteczki)
szklanka pokruszonych orzechów włoskich
2 łyżki masła
3 łyżki cukru

masa budyniowa:
litr mleka
szklanka cukru
5 czubatych łyżek mąki
cukier waniliowy
bita śmietana w proszku

sposób przygotowania:
Na początku musimy rozdrobnić kadayif. Należy rwać go na drobne części często podrzucając aby mogł przeschnąć. W dużym garnku rozpuszczamy 2 łyżki masła, wkładamy kadayif wsypujemy cukier i przesmażamy ok 20 minut aż kadayif sie zarumieni. Ciagle mieszamy. Po 20 minutach dodajemy orzechy i smażymy ciągle mieszając jeszcze 10 minut. Zostawiamy aż wystygnie. W innym garnku gotujemy budyń z podanych skladników czyli mleka mąki cukru i cukru waniliowego. Gdy masa zacznie wrzeć gotujemy 5 minut i zostawiamy aż ostygnie. Do zimnej masy wsypujemy bita smietane i miksujemy ok 5 minut. Nastepnie do szklanego naczynia wsypujemy połowę uprażonego kadayifa równomiernie rozkładając po dnie naczynia nastepnie wlewamy masę budyniowa i rozprowadzamy ją po kadayifie. Na koniec wsypujemy pozostałą cześć kadayifa i calość wstawiamy do lodówki. Najlepiej ciasto pozostawic w lodowce na noc aby masa budyniowa dobrze zastyglła.



środa, 28 grudnia 2011

Peynirli poğaça - bułeczki serowe

Te bułeczki jemy w weekendy na śniadanie. A przepis dostałam od koleżanki Turczynki.

Bułeczki serowe

200gr. margaryny
6 lyzek oleju
4 lyzki jogurtu
2 jajka
kilka rodzajów sera (feta, twaróg, żółty ser)
pół pęczka pietruszki
pół pęczka koperku
pół peczka szczypiorku
mąka (co najmniej 2 szklanki)
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka soli

Sposób przygotowania
Margarynę roztopić i ostudzić dodać olej, jogurt, jajko i bialko (żółtko zostawić do posmarowania bułeczek) Dodać ser starty na tarce posiekany drobno koperek, pietruszekę, szczypiorek sól i wszystko wymieszać. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia . Ilość mąki zależy od ilości sera i zieleniny. Mąkę dodawać stopniowo aż ciasto będzie jednolite ale miekkie. Ciasto może być tłuste ale to zgodne z przepisem. Następnie formujemy kuleczki i układamy na blaszce smarujemy żółtkiem i pieczeny 20 minut w piekarniku nagrzanym do 170stopni.
Bułeczki przed włożeniem do piekarnika można posypać sezamem lub czarnuszką.




środa, 21 grudnia 2011

Makaron w sosie beszamelowym na sposob turecki


Dzisiejszy przepis nie jest moze typowym przepisem z kuchni tureckiej jednak Turcy bardzo lubia to danie i czesto jest ono serwowane na przyjeciach. Proste i szybkie wiec kazdy bez problemu moze je zrobic. Dzisiaj proponuje wam zapiekany makaron w sosie beszamelowym.

Zapiekany makaron w sosie beszamelowym

cale opakowanie makaronu ( najlepsze sa rurki)
2 lyzki oleju
3 szklanki tartego zoltego sera (jesli damy kilka roznych rodzajow zoltego sera smak zapiekanki bedzie ciekawszy)
sol
sos beszamelowy:
2 lyzki margaryny
2 lyzki maki
2,5 szklanki zimnego mleka
sol pieprz galka muszkatolowa

Makaron gotujemy w duzej ilosci osolonej wody z 2 lyzkami oleju. makaron nie moze byc calkowiecie miekki. Po odcedzeniu zlewamy zimna woda. Nastepnie przygotowujemy sos beszamelowy. Margaryne rozpuszczamy na patelni i dodajemy make smazymy az maka bedzie miala zloty kolor. Nastepnie dolewamy zimne mleko i szybko mieszamy zeby nie bylo grudek. Mozna tez wymieszac blenderem. Sos nalezy zagotowac az uzyskamy odpowiednia gestosc. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy sol pieprz i galke muszkatolowa i 2 szklanki sera zoltego mieszamy i dodajemy makaron. Po dokladnym wymieszaniu przekladamy do formy i posypujemy pozostalym zoltym serem. Pieczemy w 180 stopniach az ser sie zarumieni.



piątek, 16 grudnia 2011

Bulgur köftesi czyli kotleciki z kaszy bulgur


Te kotleciki zawsze mi smakowały. Ogólnie lubie potrawy bez mięsa, można je jeść z sosem jogurtowym jako samodzielne danie lub jako dodatek do kotleta (tak na polska nutę, w Turcji raczej nikt nie je w ten sposób)


Bulgur köftesi
składniki
szklanka drobnego bulguru (do kupienia w sklepach z orientalna żywnością)
2 łyżki mąki
jajko
łyżeczka koncentratu pomidorowego
sól

sos jogurtowy:
szklanka jogurtu naturalnego
ząbek czosnku
sól

dodatkowo:
roztopione masło do polania
mięta suszona
 ostra papryka pulbiber
 sumak

sposób przygotowania
 Drobny bulgur zalać szklanką wrzątku przykryc i odczekać aż napęcznieje. Dodać mąkę jajko i płaską łyżeczkę soli, koncentrat pomidorowy i ręką zagnieść ciasto. Musze stwierdzic że zagniatanie ciasta trwa dość długo i jest trudne. Jeśli bulgur bedzie za suchy należy dolać kilka łyżek wody. Po zagnieceniu ciasta formujemy małe kulki lub nadajac inny kształt według uznania formujemy kotleciki. W garnu gotujemy wodę solimy ją i na wrzatek wrzucamy kotleciki. Gotujemy ok 10 minut od wypłynięcia kotlecików.
W tym czasie dodajemy zmiażdżony czosnek do jogurtu solimy i dokładnie mieszamy.
 Kotleciki po ostudzeniu podajemy polane jogurtem (gdy polejemy jogurtem gorace kotleciki jogurt sie zetnie) roztopionym masłem posypane papryka miętą i sumakiem.

środa, 14 grudnia 2011

Hünkar beğendi

Hünkar beğendi to danie kuchni osmańskiej. Proste ale bardzo smaczne.

Hünkar beğendi

składniki
0,5kg mięsa pokrojonego w drobne kawałki
cebula
2 ząbki czosnku
łyżeczka koncentratu pomidorowego
2 bakłazany
szklanka mleka
łyzka mąki
łyzka masła
sól
pieprz

sposób przygotowania
Bakłażany myjemy i zapiekamy w piekarniku lub na grilu. Obieramy i studzimy. W tym czasie smażymy mięso do miękkości (jeśli jest to konieczne dolewamy wody i dusimy do miękkości) do miesa dodajemy drobno pokrojona cebule czosnek i smażymy. Dodajemy koncentrat pomidorowy smażymy. Solimy dodajemy pieprz. 
Do garnka wkładamy łyzkę masła roztapiamy i na nim smażymy mąkę gdy zacznie pachnieć dolewamy mleko i gotujemy aż powstanie sos beszamelowy. Sos wlewamy do blendera i dodajemy pokrojone w kostke bakłazany. Mieszamy blenderem na gładką mase. Podając danie na spód talerza nakładamy sos a na sos smażone mięso.





wtorek, 13 grudnia 2011

Kabak tatlısı czli dynia na słodko

Wiem, że w Polsce sezon na dynie i przepisy z niej juz minął ale u nas dynia jest dostepna całą zimę. Turcy przygotowuja ja jedynie na kilka sposobów a najbardziej znany to dynia na słodko. 

Kabak tatlısı

składniki
1kg dyni
3 garści cukru
orzechy włoskie

sposób przygotowania
Dynię obieramy i tniemy na małe kawałki wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na noc w lodówce. Na drugi dzien gotujemy, nie dolewamy wody gdyz wystarczy sok który wypuściła dynia. Gotujemy aż bedzie miękka. Studzimy. Podajemy z rozdrobnonymi orzechami włoskimi. Ja orzychy kroje nożem na małe kawałki.




sobota, 10 grudnia 2011

Zeytinyağlı biber dolması czyli coś dla wegetarian

Tu w Turcji robimy faszerowaną paprykę na dwa sposoby. Z mięsem czyli etli przepis jest tu i wersję bezmięsną z oliwą z oliwek. Ja osobiście lubie je obie gdyż serwowane są na różne sposoby i smakowo bardzo sie różnia. Pierwszą jemy jako danie główne na ciepło z sosem jogurtowym a druga to przystawka i podajemy ją na zimno z sokiem z cytryny.

Zeytinyağlı biber dolması

składniki
10 papryk do faszerowania
szklanka ryżu tu w Turcji używam kirik pirinc
łyżeczka koncentratu pomidorowego
3 cebule
marchew
pęczek koperku
pęczek natki pietruszki
garść suszonych porzeczek (kus uzumu)
garść orzeszków piniowych (cam fisitgi)
sól
pieprz
mięta suszona
sumak
sok z cytryny lub sok z granata
łyżeczka cukru

sposób przygotowania
Papryke myjemy i wyjmujemy gniazda nasienne. Cebulę kroimy w drobna kostkę i sprzesmażamy na oliwie z oliwek dodajemy umyty ryż orzeszki piniowe porzeczki i koncentrat pomidorowy, przesmażamy nastepnie wyłączamy gaz i dodajemy potarkowaną marchew, zieleninę, przyprawy i sok z granata lub cytryny i łyżeczkę cukru. Mieszamy dokładnie aby smaki sie polłączyły. Farsz do papryki powinien byc kwaśny.
Faszerujemy papryke i układamy w garnku. Zalewamy szklanka wody polewamy oliwa z oliwek i gotujemy najpierw na dużym ogniu a gdy woda sie zagotuje na malutkim ogniu ok 30 minut. Podajemy na zimno polane sokiem z cytryny








czwartek, 8 grudnia 2011

Un kurabiyesi czli maślane ciasteczka


Te ciasteczka juz dawno planowałam zrobić tym bardziej że mogę liczyc na pomoc córeczki. Lubimy razem gotować. Chociaż ma dopiero 3 latka świetnie radzi sobie w kuchni :)

Un kurabiyesi
250g masła
szklanka cukru pudru
3 szklanki mąki
wanilia

sposób przygotowania
Składniki mieszamy i zagniatamy ciasto. Trwa to dość długo. Formujemy dowolne kształty i pieczemy ok 10 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni.




wtorek, 6 grudnia 2011

Aszure - deser ze swoją historią

Dzisiaj gotuję deser, który ma swoją historię. Nazywa sie aszure i robi sie go w Dzień Aszura. Oczywiście ze względu na to iż jest przepyszny, sycący, pożywny i bardzo zdrowy robi sie go częściej niż raz w roku. Ja robiłam ten deser pierwszy raz ale wiem że będzie często gościł w naszym domu ponieważ całą rodziną go uwielbiamy.
Nim podam przepis zgodnie z życzeniem jednej z czytelniczek krotko opisze Dzień Aszura.
Jest to ważny dzień dla muzulmanów przede wszystkim odłamu szyickiego. Jest to dziń żałoby gdyż w tym dniu w miejscowości Kerbela został zamordowany wnuk proroka Muhammeda Husein. Co wspólnego z tym wydarzeniem ma deser?
Legenda głosi, że matka Huseina, Fatma kiedy dowiedziala sie, wlasnie gotowala obiad gdy dotarła do niej wiadomość o śmierci syna. Byl to dla niej ogromny szok dlatego do garnka zaczeła wrzucać wszystko co miała pod ręką i tak powstala aszure.
Wlasnie przez to, że do deseru wrzuca sie "dziwne" skladniki moj maż nie jadł go do czasu kiedy sie poznalismy. Ja uwielbiam aszure więc Abdullah sie przełamał i sprobował. Od tej pory to jeden z jego ulubionych deserow.

Skladniki:
garść pszenicy
garść fasoli
garść ciecierzycy
garść kukurydzy
150g orzechów włoskich łuskanych
150g orzechow laskowych łuskanych
150g suszonych fig
150g suszonych moreli
jabłko
150g rodzynek
2 lyzki kandyzowanej skorki pomaranczowej
2 lyzki kandyzowanej skorki cytrynowej
50g suszonych porzeczek (kus uzumu)
50g orzeszkow piniowych (cam fistigi)
granat
cukier
szczypta soli


Sposob przygotowania
Dzień wczesniej należy namoczyć pszenice, fasole, ciecierzyce a następnego dnia zmienic wode i dodajac garść kukurydzy z puszki należy gotować aż pszenica napęcznieje a fasola i ciecierzyca zmiekną. Lekko solimy. Figi i morele kroimy w drobna kostke, skórkę pomaranczową i cytrynową kroimy w kostke lub drobniutkie piorka. Jablko obieramy i rownież kroimy w kostkę. Rodzynki i suszona porzeczke myjemy. Wszystko dodajemy do garnka i gotujemy z pozostalymi skladnikami. Dodajemy szklanke cukru i nadal gotujemy. Potrawa ma miec konsystencje lekko gestej zupy. Gotujemy co najmniej 40 minut. Gdy wszystkie smaki sie polacza sprawdzamy czy deser jest wystarczajaco slodki jesli nie, dosladzamy. Orzeszki piniowe lekko smazymy na patelni w niewielkiej ilosci oleju i dodajemy do garnka. Pozostale orzechy rozdrabniamy w blenderze nie ma to byc jednak proch a male kawalki.
Deser przelewamy do miseczek i studzimy.


Przed podaniem chlodny deser posypujemy rozdrobnionymi orzeszkami i owocami granata.
Po prostu pycha :)


niedziela, 4 grudnia 2011

Zupa Sulejmana

Przepis na tę zupę znalazłam w internecie a oryginał pochodzi z restauracji Daruzziyafe znajdującej sie w Stambule w okolicach meczetu Sulejmana. Typowa zimowa zupa w stylu osmańskim.

Suleymaniye corbasi czyli zupa Sulejmana

składniki
szklanka soczewicy
200g szpinaku
marchew
3ząbki czosnku
łyżka mąki
łyżeczka kuminu
sól
olej

sposób przygotowania
Umytą soczewicę wkładamy do garnka, zalewamy 5 szklankami wody i gotujemy do miękkości. Na patelnię wlewamy olej i przesmażamy na nim startą marchew i drobno pokrojony szpinak. Dodajemy makę i mieszając smażymy jeszcze chwilę. Wszystko wkładamy do garnka z soczewicą. Solimy dodajemy kumin i wycisniety przez praskę czosnek. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jescze 5 minut.



czwartek, 1 grudnia 2011

Et kavurması czyli smażone mięsko

Bardzo lubie tę prostą a jakże smaczną potawę. 

Et kavurması

składniki
300g mięsa pokrojonego w drobną kostkę
2 duże cebule
4 kolorowe papryk (osoby z Polski moga dodac małe papryki)
sól
pieprz 
kumin

Sposób przygotowania
Mięso smażymy aż wyparuje woda dodajemy cebulę i paprykę smażymy aż się zeszkli cebula. Solimy, przprawiamy przykrywamy i dusimy aż mięso będzie miękkie. W naszym przypadku 15 minut. Jeśli to konieczne możemy dolać troche wody.