Strony

piątek, 30 stycznia 2015

Bułeczki z serem i koperkiem, dereotlu peynirli poğaça

Post w ramach wspólnego gotowania z Kasią. Przepis również dostałam od Kasi. Nie myślcie jednak, że to są polskie bułeczki, ależ skąd. Kasia chodzi na kurs gotowania w Stambule i tam właśnie robiła bułeczki z serem i koperkiem. Tak je zachwalała, że ja również postanowiłam spróbować i zrobiłam. Są pyszne. Jedyne co mnie w tym przepisie dziwi to dodatek zarówno drożdży jak i proszku do pieczenia. Dodana marchewka sprawia, że bułeczki są lekko słodkawe. Mi i mojej rodzinie posmakowały. Podane składniki wystarczą na 9 dużych lub 12 mniejszych bułeczek. Do dzieła!!!

Nie zapomnijcie zajrzeć do Kasi i sprawdzić jak wyszły jej bułeczki.




Bułeczki z serem i koperkiem, dereotlu peynirli poğaça

2 szklanki mąki (+/- łyżka ze względu na gęstość jogurtu)
pół szklanki mleka
pół łyżeczki suchych drożdży
pół łyżeczki proszku do pieczenia
płaska łyżka jogurtu
jajko
1/4 szklanki oleju
szczypta soli
pól łyżeczki cukru
łyżka miękkiego masła
słony ser, może być feta, ja użyłam tulum lor
marchew
mały pęczek koperku
do posypania czarnuszka, sezam i mak

Do ciepłego mleka dodajemy drożdże i cukier, mieszamy i odstawiamy by drożdże ruszyły. Do miski wlewamy olej, dodajemy białko, sól, jogurt, startą marchewkę, drobno posiekany koperek i drożdże. Przesiewamy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i zagniatamy gładkie ciasto. Dodajemy miękkie masło i ponownie zagniatamy. Ciasto będzie odchodziło od ręki. Dzielimy je na 9 wiekszych lub 12 mniejszych części z każdej formujemy kulkę, którą rozgniatamy na ręce. Do środka wkładamy kawałek sera i składamy ciasto na pół. Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę smarujemy żółtkiem i posypujemy dowolna posypka: czarnuszką sezemem lub makiem. Ustawiamy piekarnik na 200 stopni i wstawiamy bułeczki do zimnego piekarnika. Pieczemy aż będą rumiane. Ze względu na to iż wstawiamy do zimnego piekarnika czas pieczenia się wydłuży do około 30-40 minut w zależności od piekarnika. 










środa, 14 stycznia 2015

Brokuły i marchew połączenie idealne

Zdziwi Was pewnie, że takie proste połączenie może tak dobrze smakować. Dwa składniki główne, sos, sól i pieprz. Tyle wystaczy aby powstała pyszna sałatka. Zdaję sobie sprawę, że to jedynie wersja podstawowa, że można ją wzbogacać o rózne surowe dodatki typu sałata, pomidor, ogórek czy nasiona słonecznika lub dyni, wszystko zależy od waszej wyobraźni i upodobań smakowych. Ja podaję wersję podstawową reszta należy do Was :) Jeśli ktoś zapyta dlaczego preferuję tą zwykłą wersję podstawową odpowiem, że to ulubiona wersja mojej córki a jak wiadomo dzieci wolą wszystko co proste i bez udziwnień :)




Sałatka z brokułami i marchewką

brokuł
 marchew
melasa z granata
oliwa z oliwek
sól
pieprz

Ilość marchwi i brokuła zależy tylko i wyłącznie od nas. 
Brokuł myjemy dzielimy na niewielkie części, marchew obieramy kroimy w talarki. Warzywa gotujemy na parze. Gdy ostygną polewamy oliwą z oliwek i melasą z granata. Przyprawiamy, mieszamy i zostawiamy na około 20 minut by smaki się połączyły.




poniedziałek, 12 stycznia 2015

Turecka ziemniaczanka, patatesli yayla çorbası

Jest zimno, wietrznie, i mokro. Jeszcze kilka dni temu mieliśmy tu mrozy -8 stopni w nocy i -1 za dnia. Jak na izmirską pogodę to wręcz zima stulecia. Odkąd zamieszkałam w tym mieście czyli od 2006 rok, pierwszy raz jest aż tak zimno. Typowa izmirska zima to deszcz, wiatr i 10 stopni na plusie.
Przy takich mrozach trzeba się jakoś ogrzać, najlepiej jakąś goracą i smaczną zupą. Ja dziś polecam ziemniaczankę przygotowaną na sposób turecki. Mojej rodzinie posmakowała więc dzielę się z Wami przepisem.





Turecka ziemniaczanka, patatesli yayla çorbası

2 duże ziemniaki
1,5 szklanki jogurtu
jajko
łyżka mąki opcjonalnie (ja nie dodaję)
łyżka masła lub oliwy z oliwek
suszona mięta
ostra papryka pul biber
sól
sok z połowy cytryny opcjonalnie w przypadku jeśli jogurt nie jest wystarczająco kwasny


Ziemniaki obieramy myjemy, kroimy na plasterki układamy na papierze do pieczenia polewamy lekko oliwą z oliwek i pieczemy aż sie lekko zarumienią. Upieczone ziemniaki blendujemy. Jogurt mieszamy z jajkiem i mąką dodajemy 4 szklanki wody lub wywaru mięsnego ( ma to być sam wywar na kościach bez warzyw), dokładnie mieszamy i dodajemy ostudzone ziemniaki. Mieszamy i gotujemy często mieszajac by jogurt się nie zważył. Gdy zupa zacznie wrzeć solimy, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy około 15 minut. Na patelni lub w rondelku topiy masło i czekamy aż zacznie pachnieć, zdejmujemy z ognia dodajemy suszoną miętę i ostrą paprykę pul biber. Mieszamy i wlewamy do zupy.
Jeśli jogurt nie jest kwaśny do mieszanki: jogurt, jajko, mąka, woda, dodajemy również sok z połowy cytryny. Osoby mieszkajace w Polsce jogurt mogą zastąpić kwaśną śmietaną.