Strony

poniedziałek, 28 listopada 2011

Etli kuru fasulye czyli fasolka po turecku

Na prośbę jednej z czytelniczek podaję przepis na etli kuru fasulye. Potrawa świeża bo wykonana wczoraj wieczorem. Mojemu mężowi (rodowity Turek :)) bardzo smakowała. Więc polecam.
Etli kuru fasulye

2 szklanki fasoli
4 duże cebule
2 papryki sivri biber (osoby robiące danie w Polsce moga dodać jedną małą zieloną paprykę)
duża łyżka koncentratu pomidorowego
300g mięsa pokrojonego w kostke lub kilka kawałków mięsa z kością 
sól
pieprz
kumin
curry

sposób przygotowania
Fasolę moczymy na noc i nastepnego dnia gotujemy ok 15 minut. Odcedzamy. W dużym garnku (polecam szybkowar) obsmażamy na oleju mięso aż wypuści wodę. Dodajemy pokrojona w kostkę cebulę i paprykę. Smażymy aż cebula się zeszkli. Dodajemy koncentrat i smażymy aż zacznie pachnieć. Dodajemy fasolke i mieszamy. Wlewamy tyle wrzatku aby fasola byla przykryta wodą. Solimy i przyprawiamy pieprzem kuminem i płaską łyżeczką curry. Zamykamy garnek i gotujemy ok 20minut w szybkowarze a w normalnym garnku ok 45minut w zależności od rodzaju fasoli.
Tu w Turcji podajemy fasolkę z pilawem i jogurtem lub surówką. Niektórzy np. mój mąż lubią kurufasulye z surową cebulą. To podobno tradycyjny turecki duet fasolka i cebula, kuru fasulye i kurusogan.








sobota, 26 listopada 2011

Kremalı şehriye çorbası. Zupa z makaronem i kremówką

Pisałam już że tureckie zupy są inne niż polskie. Ale jeśli ktoś odważy się skosztować to zapraszam :) Jest pyszna.

Kremalı şehriye çorbası

składniki
0,5 szklanki arpa seriye (to rodzaj drobnego makaronu, dla osób gotujących w Polsce polecam każdy drobniutki makaron)
1łyżka koncentratu pomidorowego (osoby mieszkajace w Polsce i mające dostęp do sklepów tureckich lub innych z orientalna żywnością polecam zaopatrzyć się tam w turecki koncentrat pomidorowy jest gęsty i dużo lepiej smakuje)
śmietanka kremówka (200ml)
2łyżki oleju
kilka gałązek koperku
sól

sposób przyrządzania
Do garnka wlewamy olej i wkładamy koncentrat pomidorowy. Przesmażamy aż koncentrat zacznie pachnąć. Wlewamy 4 szklanki wody gotujemy. Gdy zacznie wrzeć wsypujemy makaron , wlewamy śmietankę i gotujemy aż makaron bedzie miękki solimy i wyłączamy ogień. Drobno siekamy koperek i posypujemy nim zupe przed podaniem.



piątek, 25 listopada 2011

Kısır czyli turecka sałatka z kuskusem

Kisir czyli turecka salatka z bulguru lub kuskusu

skladniki
szklanka kuskusu lub ince bulguru
srednia cebula
peczek szczypiorku
peczek pietruszki
peczek koperku
2 pomidory
2 ogorki
czubata lyzeczka koncentratu pomidorowego
sol
pieprz
mieta
oliwa z oliwek
sok z cytryny lub sok z granata nar ekşisi

sposob przyrzadzania
Kuskus lub ince bulgur umyc i zalac 1szklanka wrzatku, szczelnie przykryc i zostawic az napecznieje. Cebule drobniutko pokroic przesmazyc na oleju. Gdy cebulka badzie miala zloty kolor dodac koncentrat pomidorowy i przesmazyc. Cebulke z koncentratem dodac do napecznialego kuskusu i dokladnie wymiesza. Zaczekac az wystygnie. Zielenine posiekac, pomidory i ogorki pokroic w drobna kostke. Kiedy kusus bedzie zimny dodac warzywa przyprawy i sok z cytryny dokladnie wymieszac i wstawic do lodowki. Pol godziny w lodowce wystarczy zeby wszystkie smaki zmieszaly sie.



czwartek, 24 listopada 2011

Patates salatası czyli sałatka ziemniaczana

Dziś jedna z moich ulubionych salatek. Kiedys na moim pierwszym blogu podawałam jej wersję podstawową na zielono której przpis jest nastepujący

Patates salatası czyli sałatka ziemniaczana

skladniki
5 dużych ziemniaków
pęczek szczypiorku
pęczek koperku
pęczek pietruszki
sałata lodowa
sos:
sok z cytryny lub sok z granata
oliwa z oliwek
czosnek
przyprawy: pieprz, papryka ostra (pul biber), mięta

sposób przyrządzania
Ziemniaki gotujemy bez obierania, po ugotowaniu wkladamy do zimniej wody i po kilku minutach z łatwoscią obieramy. Kroimy w średniej wielkosci kostkę. Zieleninę drobno siekmy i dodajemy do ziemniaków. Oliwę, sok z cytryny lub granata, zmiazdzony czosnek i przyprawy mieszamy i pozostawiamy na 15 minut. Sos dodajemy do ziemniakow i zieleniny dokladnie mieszamy i gotowe :)


A tak wygląda moja wersja full wypas :) Jest bardziej kolorowa bo dodaję do niej startą małą marchewkę i drobno posiekaną czerwoną kapustę. W smaku również jest lepsza.



sobota, 19 listopada 2011

Fırında patlıcanlı köfte czyli udana para bakłażan i kotleciki

Tydzień temu obchodziliśmy w Turcji Święto Ofiarowania. Co to za święto możecie poczytać na moim drugim blogu. Tu napisze jedynie, że nieodłączne w czasie tego świeta jest jedzenie mięsa. U nas w domu również pojawiło się mięso z kurbana więc jako że potrafię wykorzystac każdą ( no może prawie każdą) sytuacje na swoją korzyść upichciłam kilka nowych potraw. Muszę się przyznać i pochwalić że odkąd gotuję potrawy tureckie ( a trwa już to ok 6 lat) jedynie kilka razy zrobiłam coś czego mój mąż nie chciał jeść :) Myslę że to nie tylko moja zasługa ale a może przede wszystkim kuchni tureckiej i jej przepysznych potraw. Przepisy na moje nowości znajduje przede wszystkim w internecie na kilku blogach ktore obserwuję (lista tych blogów jest na moim drugim blogu) od koleżanek i z książek kuchrskich które tu zakupiłam.

Moja dzisiejsza potrawa pochodzi stąd i zniknęła tak szybko z talerzy jak się pojawiła. To wspaniała potrawa na obiad dla wielbicieli bakłażana gdyż jest on prócz mięsa drugim przewodnim smakiem.
A więc do dzieła!

Fırında patlıcanlı köfte

składniki
4 bakłażany
250g tłustego mięsa baraniego mielonego
250g chudej wołowiny mielonej
cebula
duża zielona papryka (u nas używamy 6 małych chilli)
2 duże pomidory
sól
pieprz
papryka w proszku

sposób przyrządzania
Bakłażany obieramy wzdłuż pozostawiając skórę co drugi pasek. Kroimy w taarki grubości 2 cm i wkładamy na 30 minut do osolonej wody aby pozbyć sie goryczy. W tym czasie przygotowujemy kotleciki. Cebulę kroimy w drobna kostke dodajemy do mięsa, solimy, przyprawiamy pieprzem i papryką w proszku. Dokładnie mieszamy ok 10 minut aż masa bedzie jednolita. Jesli ktoś nie lubi zapachu mięsa baraniego może dodać ząbek czosnku a jesli ktoś nie lubi smaku baraniny może zastąpić ja tłustym mięsem wołowym. Z mięsa robimy malutkie kotleciki.
Formę, w której upieczemy potrawę smarujemy olejem. Na spód układamy bekłażany uprzednio dokładnie wyciśniete aby pozbyc się gorzkiej wody. Na bakłażany układamy kotleciki. Na kotleciki pokrojone w ósemki pomidory i papryke pokrojona w małe kawałki. Wszystko polewamy lekko olejem a na dno formy wlewamy szklankę wody. Pieczemy aż kotleciki się zarumienią. Jesli macie czas piec należy w 150 stopniach jesli spieszycie się to w 180 stopniach. Potrawę podajemy z sosem (sokiem z warzyw i mięsa) jaki powstał na dnie formy.






niedziela, 13 listopada 2011

Tavuk çorbası czyli zupa z kurczaka


 Nie oszukujmy sie zupy tureckie w niczym nie przypominają zup polskich. Które są lepsze? Wszystko zależy od tego kto co lubi. Ja jednak śmię twierdzić że dzisiejsza propozycja to przepis dla odważnych gdyż jest to zupa z kurczakiem na kwaśno. Ciekawi mnie czy ktoś się skusi :) 

tavuk çorbası

składniki:
jedno całe udo z kurczaka
5 szklanek wody
2 ząbki czosnku
sok z jednej cytryny
żółtko
sól
pieprz

sposób przyrządzania
Udo zalać wodą i gotować do miękkości. Wyjać mięso, zdjąć sórę i oddzielić od kości, drobno pokroic. Wywar przecedzić przez sito aby był czysty i włożyć mięso, zagotować. W małej miseczce zrobic sos czyli wymieszać żółtko, sok z cytryny i zmiażdżony czosnek. Sos wlać na gotujacy się wywar ciągle mieszając. Wywar zmieni kolor. Zdjąć z ognia posolić dodać świeżo zmielony pieprz i spróbować czy zupa jest wystarczająco kwaśna. Jeśli nuta kwasowości nie jest głównym smakiem zupy należy dodać jeszcze soku z cytryny. Dla wielbicieli wrażeń polecam dosypać do talerza ostrą paprykę pul biber.

Na zdjęciu są dwie wersje zupy. Na ostro - mego męża i moja łagodna.


sobota, 12 listopada 2011

Niebo w gębie czyli Hasan Pasa Koftesi

Jedna z czytelniczek poprosiła mnie o przepis na Hasan Pasa koftesi. Słyszałam o nich i wiedziałam jak wyglądają ale nigdy ich nie robiłam i to mój błąd. Są po  prostu przepyszne. Mój mąż nie przepada za ziemniakami dlatego nie robiłam ich wcześniej ale nawet on był zachwycony smakiem tej potrawy.

Hasan Pasa koftesi

składniki:
0,5kg mięsa mielonego
cebula
2duże ząbki czosnku
4 pomidory
pół pęczka natki pietruszki
bułka
100g sera żółtego
4ziemniaki
trochę mleka
sól
pieprz


sposób przyrządzania
Zaczynamy od kotlecików. Do mięsa dodajemy drobno pokrojoną cebulę, czosnek, pomidor bez skóry, natke pietruszki i suchą bułkę ( ja dodałam bułkę tartą) sól pieprz. Mieszamy wszystko dokładnie ręką przez co najmniej 5 minut. Odstawiamy aby smaki sie połączyły. Przygotowujemy piure ziemniaczane. Ziemniaki obieramy gotujemy dodajemy mleko sól. Ja ziemniaki gniotłam blenderem aby była jednolita masa. Pomidory kroimy w cienkie plastry i ukladamy na blaszce w ktorej upieczeny potrawę. Na pomidory ukladamy  kotleciki wielkosci małej cytryny. W kotlecikach robimy dołek i wkładamy do każdego dołka troche żółtego sera. Zapiekamy je aż się zarumienią. Następnie układamy na kotleciki piure ziemniaczane. Ja położyłam troszkę sera również na ziemniaki. Zapiekamy w piekarniku jeszcze 5-10 minut. Podajemy z surówką




P.S. Iloş, oczywiście zrobię etli kuru fasulye.
Jeśli są potrawy które chcielibyście abym zrobiła piszcie.

środa, 2 listopada 2011

Köfte czyli tureckie kotleciki

Mięso w mojej kuchni nie jest dominującym produktem ale od czasu do czasu człowiek ma chęć na coś bez warzyw wtedy robię kotleciki. Ja smażyłam je na oleju ale jeśli ktoś ma grila na prąd to polecam zrobić griliwane. Lepiej smakuja i nie są tluste.

składniki:
500gr mięsa mielonego wołowego
cebula
2 ząbki czosnku
bułka tarta
jajko
pietruszka
kumin rzymski
sól
pieprz

sposób przyrządzania
Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek miażdżymy, pietruszkę drobno kroimy i dodajemy wszystko do mięsa. Przyprawiamy, dodajemy jajko i dużą garść bułki tartej i dokładnie mieszamy. Jeśli mięso bedzie suche dodajemy trochę wody. Odstawiamy na ok 4 godziny do lodówki. Formujemy malutkie płaskie kotleciki i smażymy z obu stron.